Partnerzy serwisu:

Polonus włącza się w #LOTdoDomu. Rozwiezie za darmo z Okęcia

Jakub Dybalski 20.03.2020

Polonus włącza się w #LOTdoDomu. Rozwiezie za darmo z Okęcia
fot. Lotnisko Chopina
Pasażer, który wyląduje na Okęciu będzie mógł podejść do stanowiska Polonusa i tam zostanie skierowany do autobusu jadącego jedną z 8 stałych tras, które zostały wyznaczone według zapotrzebowania i obejmą w sumie 52 miast. Za bilet nie trzeba będzie płacić. Polonus, przewoźnik autokarowy należący do Skarbu Państwa, włącza się w akcję „Lot do domu”.
Trudno jeszcze określić ile będzie połączeń dziennie. Można się spodziewać, że po kilka, w zależności od zapotrzebowania i przyjmowanych lotów. Autobusy mają wracać, przechodzić dezynfekcję i znów być podstawiane. Wszystkie będą startować z Lotniska Chopina, a ich trasy to:

  • Warszawa Lotnisko Chopina – Szczecin (Sochaczew - Łowicz - Łódź - Koło – Konin - Września – Poznań - Nowy Tomyśl - Gorzów Wielkopolski – Szczecin).
  • Warszawa Lotnisko Chopina – Gdynia (Mława – Ostróda – Elbląg – Gdańsk – Sopot – Gdynia).
  • Warszawa Lotnisko Chopina – Suwałki (Ostrów Mazowiecka – Łomża – Zambrów – Białystok – Augustów – Suwałki).
  • Warszawa Lotnisko Chopina – Zamość (Radom – Puławy – Lublin – Zamość).
  • Warszawa Lotnisko Chopina – Krosno (Radom – Sandomierz – Rzeszów – Krosno).
  • Warszawa Lotnisko Chopina – Nowy Targ (Radom – Kielce – Kraków - Nowy Targ.
  • Warszawa Lotnisko Chopina – Jelenia Góra (Łódź – Łask - Zduńska Wola – Sieradz – Złoczew – Kępno – Syców – Oleśnica – Wrocław – Legnica - Jelenia Góra).
  • Warszawa Lotnisko Chopina – Koszalin (Płońsk – Sierpc – Toruń – Bydgoszcz – Piła – Szczecinek – Koszalin).
Polonus będzie mógł wykorzystać do tego przedsięwzięcia całe zasoby, bo od początku epidemii w Polsce ruch w transporcie międzymiastowym w praktyce zamarł, a wykorzystanie autokarów jest symboliczne.

PKP IC uruchomi specjalne pociągi

W akcję rozwożenia po kraju Polaków wracających na lotnisko im. F. Chopina w ramach akcji #LOTdoDomu włączą się także kolejarze. Spółka PKP Intercity uruchomi cztery pociągi specjalne z lotniska Chopina w Warszawie dla osób przylatujących do kraju samolotami czarterowymi organizowanymi przez PLL LOT.

Pociągi odjadą w 4 kierunkach: do Przemyśla, Bielska-Białej, Wrocławia i Kołobrzegu. Pierwszy odjazd pociągu ze stacji Warszawa Lotnisko Chopina zaplanowany został już na 20 marca 2020 r. około godz. 16:50. Szczegółowe informacje publikujemy na Rynku Kolejowym. 

18 tys. Polaków już wróciło do kraju

W akcję włączy się również PKP Intercity, które podobnej zasadzie będzie wracających pasażerów rozwozić pociągami. To ważna inicjatywa, bo od kilku dni, odkąd trwa akcja „Lot do domu” pasażerowie, którzy lądowali na lotnisku – a pamiętajmy że wszyscy automatycznie są zobowiązani do kwarantanny domowej – musieli do swojego miejsca zamieszkania dojechać na własną rękę. Do tej pory do Polski wróciło już ok. 18 tys. ludzi.

W kolejnych dniach planowane są rejsy m.in. z Doha, Miami, Wiednia, Trondheim, Edynburga, Belgradu, Kijowa, Kiszyniowa i Podgoricy (21.03), a także z Zagrzebia, Brukseli, Londynu, Zurychu i Dublina (22.03).PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony