Partnerzy serwisu:

Pół wieku metra w Monachium

Artur Bogdanowicz 19.10.2021

Pół wieku metra w Monachium
fot. Guido Wörlein, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
50 lat temu, 19 października 1971 r., rozpoczęła się w Monachium nowa era komunikacji miejskiej. Wtedy ruszyło metro w stolicy Bawarii – pierwszy przejazd odbył się na odcinku Kieferngarten – Goetheplatz.
Pierwsze plany budowy sięgają jeszcze 1928 roku, jednak kryzys światowy i druga wojna światowa stanęły temu na drodze. W 1963 roku burmistrz miasta Hans-Jochen Vogel założył biuro planowania metra, które dwa lata później uzyskało status samodzielnego referatu. Prace przy budowie rozpoczęły się już w 1965 roku. Wtedy mniej więcej pojawiła się informacja o przyznaniu miastu organizacji igrzysk olimpijskich w roku 1972, co zdecydowanie przyspieszyło proces dalszego planowania i budowy. W 1971 r. ruszyła linia U6 (wtedy o długości 12 kilometrów), a w 1972 r. linia U3, łącząca centrum miasta z centrum olimpijskim.

Budowa sieci po raz kolejny nabrała tempa w latach osiemdziesiątych. Ostatnie przedłużenie miało miejsce w 2010 roku, gdy linię U3 wydłużono do dzielnicy Moosach, gdzie możliwa jest przesiadka na pociągi S-Bahn w kierunku lotniska.

Cała sieć liczy dziś 103,1 km i 96 przystanków. Swoim zasięgiem obejmuje Monachium i sąsiednie miasteczko Garching. Rocznie z usług operującego tu przewoźnika MVG korzysta 429 mln osób, które jeździć mogą sześcioma głównymi i dwiema wzmacniającymi liniami. Kursy poranne rozpoczynają się miedzy 4 a 5 rano, ostatnie pociągi zjeżdżają do zajezdni ok. 1 w nocy, późniejsze kursy odbywają się dodatkowo w weekendy. W czasie trwania Oktoberfestu pociągi kursują całą noc. Rada miejska prowadzi rozmowy z przewoźnikiem na temat uruchomienia od 2023 r. całonocnych weekendowych kursów metra. Kwestią sporną pozostaje jak zwykle finansowanie tego projektu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony