Partnerzy serwisu:

Podlaskie: Województwo dokapitalizowało PKS Nova. Przewoźnik ma przetrwać kryzys

Kasper Fiszer 07.07.2021

Podlaskie: Województwo dokapitalizowało PKS Nova. Przewoźnik ma przetrwać kryzys
Dworzec autobusowy PKS Nova w Białymstokufot. UMWP
Najważniejsze podlaskie przedsiębiorstwo segmentu autobusowej komunikacji regionalnej w tej części kraju wyhodzi na finansową prostą – deklaruje samorząd województwa podlaskiego, który jest właścicielem PKS Nova. Spółka otrzymała dodatkowych 7 mln zł, które mają wystarczyć m.in. na spłatę zaległych zobowiązań. W rozkładzie jazdy pojawiają się ponownie zawieszone w związku z pandemią koronawirusa kursy.
Najważniejszym autobusowym przewoźnikiem regionalnym w województwie podlaskim jest PKS Nova, należąca do samorządu regionalnego spółka powstała kilka lat temu z połączenia funkcjonujących niezależnie wojewódzkich PKS-ów z m.in. Białegostoku i Suwałk. Realizuje ona duży kontrakt na połączenia służby publicznej zamawiane przez marszałka, który finansuje je z wykorzystaniem środków z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Stabilna umowa nie pozwoliła jednak przedsiębiorstwu uniknąć kryzysu w okresie pandemii. Lokalna prasa spekulowała wręcz o konieczności zamknięcia części oddziałów (łomżyńskiego i suwalskiego), co wiązałoby się z redukcją oferty na dużym obszarze regionu.

Dokapitalizowanie firmy ma pozwolić jej wyjść na prostą

Jak przekonują władze samorządowe, sytuacja jest już jednak stabilna. – Spółka Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova otrzymała dokapitalizowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w ramach uchwały o zmianie budżetu na rok 2021 – mówi Małgorzata Półtorak, p.o. zastępca rzecznika prasowego UMWP. Kwota 7 mln zł ma zostać przeznaczona częściowo na spłatę zobowiązań PKS-u, a częściowo – na inwestycje.

– Spółka nie ma w planach sprzedaży nieruchomości w Łomży i Suwałkach, nie planuje również zmniejszania liczby kursów na trasach regionu – zapewnia nasza rozmóœczyni. Mówi także, że nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji kontraktu na połączenia wojewódzkie dofinansowane z FRPA. W opinii UMWP udało się więc rozwiązać dotychczasowe problemy, co ma zagwarantować ciągłość przewozów.

Kilka nowych i przywróconych kursów w rozkładzie jazdy

Dodajmy, że w ostatnich dniach PKS Nova poinformował o uruchomieniu nowych połączeń. 9 lipca rozpocząć ma się obsługa trasy Białystok – Gołdap (jedna para kursów). Dzięki dofinansowaniu ze strony województwa warmińsko-mazurskiego w rozkładzie jazdy pojawią się też kursy relacji Gołdap – Ełk obsługiwane przez suwalski oddział Podlaskiej Komunikacji Samochodowej.

W czerwcu przewoźnik przywrócił natomiast zawieszone wcześniej kursy w relacjach Białystok – Łomża i Łomża – Ełk. Równolegle jednak inne przedsiębiorstwa PKS w kraju wciąż borykają się z dużymi problemami i redukują ofertę. W czerwcu działalność przewozową zawiesiły PKS-y z Łodzi, Chełma i Ostrowa Wielkopolskiego.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport