Partnerzy serwisu:

Podlaskie: Duży kontrakt dla PKS Nova ratuje transport regionalny

Kasper Fiszer 07.09.2020

Podlaskie: Duży kontrakt dla PKS Nova ratuje transport regionalny
Dworzec autobusowy w Suwałkachfot. Kasper Fiszer
Województwo podlaskie zapewnia, że samorządowy przewoźnik PKS Nova reaguje na potrzeby mieszkańców regionu po redukcji oferty na czas pierwszego etapu pandemii koronawirusa. W rozkładzie jazdy pojawiły się także kursy realizowane dzięki dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W czerwcu UMWP zorganizował sieć 21 linii marszałkowskich.
Na naszych łamach opisywaliśmy już sytuację komunikacyjną Lubelszczyzny po pierwszym etapie pandemii koronawirusa. Z podobnymi problemami spotykają się również mieszkańcy województwa podlaskiego: w marcu i w kolejnych miesiącach obowiązywania najostrzejszych dotychczas restrykcji prawnych dotyczących życia społecznego i gospodarczego przewoźnicy zawiesili wykonywanie całego szeregu kursów. Jak zapewniają jednak władze województwa, doszło już do znaczącej poprawy oferty przewozowej.

O przywrócenie kursów wnioskowali wójtowie i burmistrzowie

Szczególną rolę w przywracaniu komunikacji odgrywać ma według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wojewódzka spółka PKS Nova, która powstała w wyniku połączenia dawnych PKS-ów m.in. z Białegostoku i Suwałk. Samorząd zapewnia, że przewoźnik ten reaguje na zapotrzebowanie zgłaszane przede wszystkim przez gminy, które wnioskują o wznowienie obsługi kursów. Liczba reaktywowanych połączeń jest przy tym różna w poszczególnych częściach regionu.

– PKS Nova analizowała potrzeby pasażerów, każdy telefon i każdy e-mail – mówi Małgorzata Półtorak, kierownik Referatu Polityki Informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Dużo uwag zgłaszano za pośrednictwem wójtów i burmistrzów. – Jeżeli niektóre kursy nie zostały dotychczas odwieszone, to powodem jest to, że w danym momencie nie ma jeszcze takiej potrzeby, ponieważ nie ma chętnych do korzystania z przewozów na danych liniach – ocenia nasza rozmówczyni.

21 linii dotowanych w ramach FRPA

Przedstawicielka UMWP zwraca przy tym uwagę na utworzenie w czerwcu tego roku sieci 21 autobusowych połączeń regionalnych dotowanych w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (oraz, rzecz jasna, z kasy województwa). Zawarty z PKS Nova kontrakt wart jest prawie 10 mln zł (ponad połowa środków pochodzi z FRPA) i obowiązuje do końca roku. Autobusy marszałkowskie dojeżdżają m.in. do Hajnówki, Goniądza, Puńska, Sejn, Białowieży czy Kolna.

Małgorzata Półtorak zachęca przy tym zainteresowanych korzystaniem z nieodwieszonych wciąż kursów do kontaktu z przwoźnikiem. – Wszelkie uwagi można przekazać spółce, zostawiając informację na stronie internetowej PKS Nova – mówi.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport