Partnerzy serwisu:

Pleszew wpisał infrastrukturę rowerową w ciasne centrum

Redakcja 15.12.2020

Pleszew wpisał infrastrukturę rowerową w ciasne centrum
fot. UMiG Pleszew
Pleszew to jedno z najstarszych wielkopolskich miast, które charakteryzuje się bardzo ciasną zabudową oraz wąskimi ulicami w centrum. Pomimo tego – jak chwali się miasto – udało się tam wpisać infrastrukturę rowerową w istniejący system dróg.
Projektowanie ścieżek rowerowych przy nowo powstających arteriach lub szerokich wielkomiejskich ulicach jest również znaczącym wyzwaniem. Jednak skala trudności wzrasta jeszcze bardziej w takich przypadkach jak w Pleszewie i innych tego typu miejscowościach. Z jednej strony mamy tu wąskie ulice, z drugiej bardzo wysokie natężenie ruchu.

Wydzielenie infrastruktury rowerowej w Pleszewie rozpoczęło się od opracowania koncepcji, co sfinansowano ze środków unijnych. Później przyszedł czas na projekt i wykonanie, które dobiega aktualnie końca. – Musimy zawsze znaleźć „złoty środek”, chodzi o komfort rowerzystów, zmotoryzowanych i pieszych. Poza tym, należy zapewnić realną ochronę rowerzyście. Cyklista bowiem, jakoby „z automatu”, czuje bezpiecznym na ścieżce. Jednak nie zawsze takim de facto jest, jeśli ścieżka jest źle zaprojektowana. Kolejnym wyzwaniem są sieci infrastruktury podziemnej, które nie mogą biec pod ścieżką – tłumaczy autor koncepcji oraz dokumentacji technicznej Lech Marciniak.

Rowerzyści z nowych szlaków w Pleszewie będą mogli korzystać już w najbliższych dniach. Warto dodać, że wszelkie prace wymagały uzgodnień z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony