Partnerzy serwisu:

Pleszew: Ruszyła samorządowa komunikacja autobusowa

Redakcja 08.04.2021

Pleszew: Ruszyła samorządowa komunikacja autobusowa
fot. UMiG w Pleszewie
Pleszew stworzył własną komunikację autobusową. Samorząd liczy, że dzięki wysokiej częstotliwości kursów oraz tanim biletom z pewnością stanie się ona bardzo popularna, również wśród seniorów.
Operatorem uruchomionej 1 kwietnia linii jest Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie, które jest spółką miejską. Zakupione zostały dwa małe autobusy. Są niskopodłogowe i umożliwiają przewożenie osób na wózkach inwalidzkich i oraz wózków dziecięcych.

Pojazdy objeżdżają pętlowo całe miasto oraz pobliską wieś Zielona Łąka – duże osiedle domów jednorodzinnych. – Na przystankach pojawiają się średnio co 20 minut. Autobus zatrzymuje się w 30 punktach, w tym w pobliżu instytucji publicznych i szpitala. Mamy 38 kursów dziennie od poniedziałku do piątku i 10 w soboty – tłumaczy Grzegorz Knappe, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Autobusy z dnia na dzień zyskują coraz więcej pasażerów. To wszystko dzięki dużej częstotliwości kursów i tanim biletom. Na przykład dla seniorów posiadających miejską kartę PPL 60+ koszt jednego przejazdu to tylko złotówka, a karnet miesięczny (korzystanie bez ograniczeń) kosztuje jedynie 25 zł.

Dodatkowo autobusy mają służyć ograniczeniu ruchu samochodowego. Osoby spoza miasta, które pozostawią swoje samochody na wyznaczonych parkingach buforowych, mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie.

Kursowanie linii samorządowej jest dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Jednocześnie nadal działają dotychczasowi komercyjni przewoźnicy: MZK Ostrów Wielkopolski, Pleszewskie Linie Autobusowe SKPL (wąskotorówka). – To uzupełnienie dotychczasowej komunikacji miejskiej. Potrzebę częstych kursów, zwłaszcza do najważniejszych instytucji miasta i miejsc życia społecznego, zgłaszali sami mieszkańcy, np. seniorzy. Linia autobusowa została wdrożona po wielu analizach i konsultacjach z firmą zajmującą się transportem publicznym – wyjaśnia Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Rozkłady i taryfa tutaj.


fot. UMiG Pleszew


PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony