Partnerzy serwisu:

Plan transportowy Dolnego Śląska bez Dworca Świebodzkiego

Bartosz Józefiak 28.06.2016

Plan transportowy Dolnego Śląska bez Dworca Świebodzkiego
Dworzec Świebodzki we Wrocławiufot. Michal460, wikimedia commons
Zarząd województwa przyjął plan inwestycji transportowych na lata 2014- 2020. Jest w nich szereg inwestycji drogowych, głównie obwodnic najważniejszych dolnośląskich miast, ale zabrakło przywrócenia połączeń na Dworcu Świebodzkim i uruchomienia linii kolejowej do lotniska.
„Plan inwestycji transportowych o znaczeniu regionalnym” to samorządowy dokument, który określa priorytety inwestycyjne dla Dolnego Śląska na najbliższe lata. Plan zawiera 34 inwestycje drogowe o największym znaczeniu dla województwa, które mają być zrealizowane przy wsparciu funduszy strukturalnych w latach 2014 - 2020.

Dworzec Świebodzki wciąż bez połączeń

W planie zabrakło dwóch projektów, o których na Dolnym Śląsku jest głośno od dłuższego czasu. Chodzi o przywrócenie połączeń na nieczynnym dzisiaj dworcu Wrocław Świebodzki oraz uruchomieniu linii do lotniska. Dla mieszkańców Dolnego Śląska szczególne znaczenie ma przywrócenie połączeń z dworca Świebodzkiego, który znajduje się w samym centrum Wrocławia i byłby świetnym punktem do obsługi ruchu regionalnego.

– Z uwagi na fakt że, realizacja inwestycji pozwalających na uruchomienie połączeń kolejowych do stacji Wrocław Świebodzki oraz do portu lotniczego nie jest przewidziana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, nie znajdują się one w Planie inwestycji transportowych. Realizacja tych zadań planowana jest ze środków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych we Wrocławiu – mówi Wojciech Zdanowski, dyrektor departamentu infrastruktury w urzędzie wojewódzkim.

Brak tych inwestycji w planie transportowym świadczy jednak o tym, że przez władze województwa nie są one zaliczane do listy kluczowych zadań o charakterze regionalnym, przeznaczonych do realizacji w najbliższych latach.

Obwodnice w budowie, ważna kolej

Część z inwestycji drogowych zawartych w planie jest już realizowana. Urzędnicy chcą też wykorzystać unijne pieniądze na budowę obwodnic: Brzegu Dolnego i Miękini oraz dokończenie budowy wschodniej obwodnicy Wrocławia. Plan transportowy zawiera też założenia związane z rozwojem połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. To rewitalizacje linii: 285 na odcinku Wrocław – Świdnica; linia nr 274 (fragment Jelenia Góra – Zgorzelec) oraz trasy 137 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Legnica. - Ponadto w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych planujemy rewitalizację linii 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice oraz linii 285 na odcinku Świdnica - Jedlina Zdrój – tłumaczy Zdanowski.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Plany transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony