Partnerzy serwisu:

PKS Łódź likwiduje kolejne połączenia. „Rosną koszty, ubywa podróżnych”

Kasper Fiszer 29.05.2019

PKS Łódź likwiduje kolejne połączenia. „Rosną koszty, ubywa podróżnych”
Autobus PKS Łódźfot. Kasper Fiszer
Łódzki PKS likwiduje przewozy na dwóch kolejnych trasach – do Zakopanego i do Krynicy-Zdroju. Obsługę drugiej z nich przejęli dwaj mniejsi przewoźnicy prywatni. Przedsiębiorstwo, które dawniej obsługiwało większość komunikacji podmiejskiej w regionie łódzkim, oferuje dziś przewozy na zaledwie dwóch trasach lokalnych, sześciu regionalnych i trzech dalekobieżnych. Latem funkcjonować ma także sezonowe połączenie do Karwi.
Po likwidacji połączeń lokalnych (do Tuszyna i do Szydłowa) związanych z brakiem porozumień o zwiększeniu dofinansowania kursów z samorządami gminnymi łódzki PKS likwiduje przewozy o charakterze dalekobieżnym. W ostatnich tygodniach z rozkładu jazdy wypadły linie do Krynicy-Zdroju i do Zakopanego. Sieć komunikacyjna obsługiwana przez łódzkie przedsiębiorstwo jest coraz bardziej ograniczona, bo w grafiku nie pojawiają się w zamian nowe kierunki.

Rentowność linii do Zakopanego spadła zbyt mocno

– Głównymi powodami ograniczenia komunikacji są spadek liczby podróżnych i wzrost kosztów obsługi, co przekłada się na rentowność. Z tego względu zlikwidowana została linia do Zakopanego – tłumaczy Eugeniusz Smuklerz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łodzi. Dodaje przy tym, że parę kursów Łódź – Krynica – Łódź przejęli inni przewoźnicy – Bus-Trans i Jaro Tur. Nowi operatorzy realizują połączenia codziennie i nie wprowadzili do rozkładu jazdy zmian. Taka sama pozostała więc również trasa przejazdu: autobusy kursują przez Piotrków Trybunalski, Końskie, Kielce, Busko-Zdrój, Tarnów i Nowy Sącz.

Nasz rozmówca zapewnia, że dziś PKS Łódź nie ma konkretnych planów likwidacji kolejnych istniejących wciąż połączeń. Nadal realizowane są więc kursy dalekobieżne z Łodzi do Lublina, Opola i Kołobrzegu. Na letni sezon wakacyjny zaplanowano także uruchomienie funkcjonującej od lat linii Łódź – Gdynia – Karwia.

Skala przewozów na liniach regionalnych jest bardzo niewielka

Poza tym PKS operuje na sześciu liniach o charakterze regionalnym. Wybiegają one z Łodzi do Wielunia (jedna para kursów), do Warty (jedna para), Poddębic (jedna para), Konina (jedna para), Uniejowa (jedna para) i Koła (jedna para), nie ma już natomiast istniejącej do niedawna linii do Nowego Miasta. Utrzymywane są także dwie trasy lokalne: z Łodzi do Czyżeminka przez Rzgów (czternaście par) i ze Rzgowa do Romanowa (dwanaście par). Łódzka spółka uruchamia więc obecnie w dzień roboczy 35 par kursów wszystkich kategorii.

PKS zarządza także dwoma dworcami autobusowymi – Kaliskim przylegającym do dworca kolejowego i Północnym położonym na Bałutach. Niedawno na terenie pierwszego z nich stanął supermarket sieci Lidl.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony