Partnerzy serwisu:

PKM Gliwice wybrały dostawcę autobusów przegubowych

Witold Urbanowicz 19.02.2021

PKM Gliwice wybrały dostawcę autobusów przegubowych
fot. MAN
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach rozstrzygnęło przetarg na dostawy 15 autobusów przegubowych. O zamówienie ubiegały się dwa podmioty – MAN i Solaris. Ostatecznie zamówienie zrealizuje ten pierwszy podmiot.
Przedmiotem przetargu jest dostawa piętnastu fabrycznie nowych niskopodłogowych przegubowych autobusów o długości 17,5-18,75 m (+/- 0,10 m). Pojazdy mają pomieścić co najmniej 141 pasażerów, z czego min. 25% na miejscach siedzących (w tym min. 12 dostępnych z poziomu niskiej podłogi). Wymagane są cztery pary drzwi w układzie 2-2-2-2. Pojazdy mają być niskopodłogowe, bez stopni w wejściu, z podłogą na wysokości 270 mm w przypadku zastosowania przyklęku. Autobusy powinny być klimatyzowany, wyposażenie obejmuje kasowniki, tablice elektroniczne, monitoring.

Autobusy mają być wyposażone w silniki ON, spełniające normę Euro VI, o mocy wynoszącej co najmniej 235 kW. Zamawiający preferuje autobusy z napędem hybrydowym, tzn. spełniające jednocześnie kilka warunków: autobus posiada homologację pojazdu hybrydowego, autobus posiada funkcję rekuperacji energii, silnik spalinowy autobusu jest wspierany w czasie napędu pojazdu przez silnik elektryczny, którego moc znamionowa wynosi co najmniej 5 kW. Ponadto PKM preferuje producentów pojazdów, którzy są jednocześnie producentami silnika.

Oferty poznaliśmy przed połową lutego. O zamówienie ubiegały się dwa podmioty. MAN wycenił pojazdy na 23,044 mln zł brutto, natomiast Solaris na 25,424 mln zł brutto. Budżet na ten cel wynosił 23,063 mln zł brutto.

Dzisiaj (19 lutego) zamawiający rozstrzygnął postępowanie. Wygrała firma MAN Truck & Bus Polska, która pokonała konkurenta ceną, kryterium ekologii oraz oceną techniczną. Solaris zdobył więcej punktów w kryteriach warunków gwarancji i serwisu, a także ceny wybranych części zamiennych, ale nie zapewniło to wykonawcy zwycięstwa. Na dostawy przeznaczono 280 dni – nie wcześniej jednak niż w październiku 2021 r.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony