Partnerzy serwisu:

PKM: 30 osób na pociąg. Dużo czy mało?

Jakub Madrjas 02.09.2015

PKM: 30 osób na pociąg. Dużo czy mało?
PKMfot. RK
Wtorek był pierwszym dniem kursowania pociągów na nowej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Eksploatacja odbywała się bez problemów. W pociągach było średnio po 30 osób, co nie jest wynikiem złym, choć tłumów nie ma.
Od 1 września Pomorska Kolei Metropolitalna zabiera już pasażerów. Jak poinformował Marcin Głuszek z SKM Trójmiasto - operatora linii PKM, eksploatacja odbywa się bez problemów. Linia nie przyciągnęła tłumów - do godziny 13:00 we wtorek przewieziono ok. 1800 pasażerów, co przy 60 wykonanych półkursach daje średnią ok. 30 osób na pociąg.

Jednak wcale nie trzeba tego wyniku oceniać negatywnie. - Liczba pasażerów jest i tak duża. Po pierwsze nowa trasa nie zaistnieje od razu w świadomości mieszkańców, a po drugie wciąż brakuje integracji taryfowej z biletem metropolitalnym. Dodatkowo tereny wokół linii często dopiero są zagospodarowywane - mówi dr Michał Beim, adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Wskazywanym przez niego argumentem przeciwnym jest to, że zapewne część pasażerów stanowią osoby, które z ciekawości korzystają z nowej linii. Podobnego zdania jest Marcin Połom z Katedry Geografii Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Gdańskiego. – Pierwsze dni normalnej eksploatacji PKM jeszcze nie pokażą realnego zainteresowania nową linią. Budowie PKM towarzyszyło wielkie zainteresowanie społeczne i w pierwszych dniach eksploatacji ruch może być generowany przez przejazdy o charakterze hobbystycznym - mówi Połom.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie "Rynek Kolejowy".Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pomorska Kolej Metropolitalna
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony