Partnerzy serwisu:

Piotrków Trybunalski testuje Solarisa. W tle program Zielony Transport Publiczny

Jakub Rösler 27.08.2021

Piotrków Trybunalski testuje Solarisa. W tle program Zielony Transport Publiczny
fot. UM Piotrków Trybunalski
Piotrków Trybunalski rozpoczął testy autobusu elektrycznego. Potrwają one do 2 września tego roku, a testowany pojazd wyprodukował podpoznański Solaris. Testy są efektem dofinansowania na zakup elektryków, jakie miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Zielony Transport Publiczny. W ramach projektu Piotrków zakupi 7 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą.
Od kilku dni na ulicach Piotrkowa można natknąć się na elektryczny autobus marki Solaris, który wykonuje rejsowe kursy w ramach testów tego pojazdu. Jest to pierwszy w historii elektryczny autobus miejski, jaki porusza się po ulicach tego miasta. Wykonuje on kursy na wszystkich liniach obsługiwanych przez piotrkowskie MZK. Testy mają potrwać do 2 września tego roku, a są one efektem chęci zakupu taboru zeroemisyjnego, na które miasto uzyskało dofinansowanie z programu Zielony Transport Publiczny realizowanego przez NFOŚiGW.

Przypomnijmy, że Piotrków otrzymał dofinansowanie na zakup 7 autobusów elektrycznych, choć pierwotnie wnioskowało o środki na 10 takich pojazdów. Miasto sfinansuje zakup w 50% z dotacji, a resztę dołoży w ramach miejskiego budżetu. Całkowity koszt tego projektu to około 26 milionów złotych. Poza nowymi elektrobusami miasto wybuduje też wolne i szybkie ładowarki do ładowanie pojazdów, a także przeszkoli kierowców i mechaników. Całość ma zostać zrealizowana do 31.03.2023 roku.

– Przygotowując się do zakupu nowych bezemisyjnych autobusów dla naszych mieszkańców rozpoczynamy testy autobusu elektrycznego. Pozyskaliśmy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w ramach którego chcemy zakupić 7 autobusów elektrycznych. Warto zaznaczyć, że na tę inwestycję będziemy musieli wyłożyć około 50% naszych pieniędzy miejskich – Skomentował prezydent miasta, Krzysztof Chojniak

Chojniak dodał też, że miasto planuje zakupić także 6 autobusów hybrydowych, co będzie kontynuacją obecnych zakupów. Kolejnym krokiem ma być umowa na zakup jeszcze 5 autobusów elektrycznych. Jeśli miasto zrealizuje swoje wypowiedzi, będzie dysponowało 18 pojazdami hybrydowymi lub w pełni elektrycznymi.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony