Partnerzy serwisu:

Pilzno przygotowuje się do wydłużenia sieci tramwajowej

Witold Urbanowicz 17.05.2022

Pilzno przygotowuje się do wydłużenia sieci tramwajowej
fot. KUBE
Pilzno zamierza poprawić komunikację do dzielnicy Vinice. Powstać ma – planowana kilka dekad temu – linia tramwajowa w ciągu ul. Na Chmelnici. Pozwoli to na uruchomienie linii nr 3.
W ramach ewaluacji budżetu za zeszły rok Rada Miasta Pilzna zatwierdziła przeznaczenie środków w wysokości 10 mln koron na przygotowanie dokumentacji projektowej do decyzji o warunkach zabudowy oraz uwzględniła zamiar realizacji linii w zaktualizowanym planie mobilności. Środki posłużą też do zaprojektowania zmian na Mikulášské náměstí i ul. Radyňskiej.

Vinice to duże spore osiedle z blokami z wielkiej płyty. Do upadku Czechosłowackiej Republiki Ludowej zrealizowano jednie południową część osiedla. – Wówczas nie wprowadzono komunikacji tramwajowej, choć układ ulicy Na Chmelnici przewiduje poprowadzenie linii tramwajowej. Obecnie osiedle obsługuje linia autobusowa nr 41. Planowana rozbudowa osiedla Vinice-sever stwarza kolejny impuls dla komunikacji tramwajowej – mówi Miroslav Klas z Pilzna.

Na osiedlu Vinice na stale mieszka 7500 osób, a kolejne 5000 osób będzie mieszkać w odległości krótkiego spaceru w ramach osiedla Vinice-sever. Dzięki wydzielonej infrastrukturze tramwaje w pokonają w godzinach szczytu trasę od przystanku Hodonínská do centrum o siedem minut krócej.


mat. SVSMP

Długość nowej trasy wyniesie 1,5 km. Torowisko będzie odchodzić od istniejącej linii tramwajowej w rejonie przystanku Zoologická zahrada i prowadzić między jezdniami ul. Na Chmelnicích. Kraniec dla tramwajów dwukierunkowych zaplanowano za skrzyżowaniem z ul. Znojemską. Przewidziano cztery nowe przystanki. – Przebudowana zostanie ul. Na Chmelnicích, gdzie pojawią się miejsca parkingowe zieleń, drogi rowerowe i chodniki po obu stronach ulicy. Drugi kraniec linii nr 3 znajdzie się na Mikulášské náměstí – zawracanie tramwajów jest możliwe poprzez ulice Sladkovského i Radyňską. W tym celu przebudowana zostanie ul. Radyňska. Za szkołą postanie tor postojowy, by tramwaje linii 2 i 3 mogły się swobodnie mijać – mówi Michal Vozobule, wiceburmistrz Pilzna.

Dodatkowo do osiedla mają dojechać trolejbusy. Projekt ma zostać zrealizowany po przedłużeniu alei Svobody i Znojemskiej (na tej drugiej stoją już słupy trakcyjne, przygotowane na rozbudowę).
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony