Partnerzy serwisu:

Pierwszy tramwaj dotarł do Lund

Witold Urbanowicz 06.08.2020

arrow
arrow
Pierwszy tramwaj dotarł do Lund
fot. Kristina Strand Larsson / Sparvag Lund
Pierwszy tramwaj dotarł do Lund
Pierwszy tramwaj dotarł do Lund
Pierwszy tramwaj dotarł do Lund
Pierwszy tramwaj dotarł do Lund
Pierwszy tramwaj dotarł do Lund
Tydzień temu do szwedzkiego miasta Lund dotarł pierwszy nowy tramwaj firmy CAF. Budowana linia tramwajowa zostanie otwarta w grudniu. Lund stanie się jednym z czterech miast w Szwecji posiadających komunikację tramwajową.
W zeszłym tygodniu – we wczesnych godzinach 29 lipca – do Lund dotarł tramwaj nazwany Åsa-Hanna. Podróż z fabryki CAF w hiszpańskiej Saragossie zajął tydzień. Transport między Santander a Göteborgiem odbywał się drogą morską. Dalej 33-metrowy tramwaj o masie 43 ton został przewieziony na specjalnie skonstruowanej naczepie.

Do 105-tysięcznego Lund trafiają pięcioczłonowe tramwaje z rodziny Urbos. Każdy z nich pomieści 200 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. W sumie do szwedzkiego miasta ma trafić siedem tramwajów. Kontrakt z 2018 r. obejmuje też 10-letnią usługę utrzymania.

– Åsa-Hanna przybyła zgodnie z planem do Lund i nowo wybudowanej zajezdni tramwajowej. Teraz przez tydzień będziemy testować tramwaj w zajezdni. Następnie odbywają się testy na torze – mówił przed tygodniem Håkan Henmyr, kierownik projektu w Skånetrafiken.

Nowa trasa tramwajowa, łącząca zajezdnię w Brunnshög i Clemenstorget w centrum Lund, ma zostać uruchomiona 12 grudnia. Linia o długości 5,5 km będzie obsługiwać nowo budowaną dzielnicę Brunnshög z powstającym ośrodkiem badawczym Europejskie Źródło Spalacyjne. Przewidziano dziewięć przystanków, a czas przejazdu jest szacowany na 14,5 min. – Lund to miasto, w którym średniowiecze spotyka się z przyszłością. Jest to jeszcze wyraźniejsze dzięki wysokiej klasy, wydajnemu i przyjaznemu klimatowi transportowi publicznemu w postaci nowoczesnego tramwaju z Lund C do Brunnshög. Chciałbym już teraz zaprosić do świętowania – mówi Philip Sandberg, przewodniczący rady miejskiej.


mat. UM Lund

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony