Partnerzy serwisu:

Ratunek dla pierwszego Tramino. Nowy właściciel

Jakub Rösler 22.04.2022

Ratunek dla pierwszego Tramino. Nowy właściciel
Zdjęcie Tramino z lutego 2022 rokufot. Jakub Rösler
Jak przekazał nam rzecznik prasowy Solarisa, Mateusz Figaszewski, MPK Poznań odkupiło od producenta pierwszy tramwaj Solaris Tramino S100. Pojazd “wrócił” już na zajezdnię Franowo. Na razie nie wiemy jakie będą dalsze kroki przewoźnika wobec tramwaju.
Pierwszy prototypowy tramwaj jaki został wyprodukowany przez firmę Solaris, został oznaczony jako S100. Charakterystyczny biało-srebrny pojazd był protoplastą wagonów, jakie zakupiło poznańskie MPK i których z powodzeniem używa do dziś. Tramwaj służył jako wagon pokazowy, dlatego na przestrzeni lat można go było spotkać chociażby w Krakowie czy Gdańsku. Jednak najwięcej czasu spędził w Poznaniu, gdzie był użytkowany w regularnym ruchu liniowym do sierpnia 2018 roku.

Następnie stał odstawiony, a ostatecznie jesienią 2020 roku wrócił do producenta, gdyż MPK Poznań tylko go dzierżawiło. Tramwaj trafił na teren Solarisa w Poznaniu, gdzie stał pod gołym niebem. Jeszcze na początku lutego wydawało się, że pierwszy Tramino zostanie zezłomowany, gdyż jak mówił nam wtedy rzecznik prasowy Solarisa, Mateusz Figaszewski, nikt nie był zainteresowany jego zakupem czy dalszą dzierżawą, a koszty remontu miały przekraczać jego wartość.

Więcej optymizmu przejawiał prezes MPK Poznań, Krzysztof Dostatni, który kilka tygodni mówił nam, iż przewoźnik monitoruje sytuację i ma pomysł na to, jak wykorzystać pojazd S100. Prezes podkreślał też, że jest optymistą w sprawie tego, co stanie się z wagonem, choć prawdopodobnie będzie on wymagał gruntownego remontu.

Jak widać były to prorocze słowa, gdyż właśnie dowiedzieliśmy się, iż tramwaj wrócił dziś w nocy do zajezdni tramwajowej na Franowie, gdzie obecnie przebywa.

– Tramwaj został zakupiony przez MPK Poznań. Pojazd został przetransportowany na zajezdnie Franowo – przekazał nam rzecznik Solarisa, Mateusz Figaszewski.

Czekamy na komentarz MPK Poznań.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek tramwajowy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony