Partnerzy serwisu:

Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy

Redakcja 16.04.2019

arrow
arrow
Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
fot. PKM Tychy
Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach wzbogaciło swoją flotę pojazdów o nowy autobus CNG, który zgodnie z założeniami Metropolii ma kolor żółty. Tym samym pierwszy autobus w barwach Metropolii wyróżnia się wśród innych autobusów w Tychach, które są rozpoznawalne w całym regionie jako żółto-zielone.
Zgodnie z założeniami Metropolii w kolorze żółtym będą wszystkie autobusy komunikacji miejskiej dedykowane liniom regularnym Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM).

Nowy nabytek to nowoczesny pierwszy Solaris Urbino 18 IV generacji w tyskiej zajezdni. Pojazd wyposażony jest w alkomat – kierowca, aby go odpalić, musi dmuchnąć w alkomat znajdujący się w kabinie kierowcy, a ten połączony jest z układem zapłonowym silnika. Tym samym kierowcy będą dodatkowo badani pod kątem trzeźwości przed wyjazdem z zajezdni dwukrotnie (pierwszy raz przez dyspozytora przed rozpoczęciem pracy, drugi raz przed uruchomieniem autobusu).

W autobusie jest też przycisk, którym kierowca z pierwszej zmiany wymusza test trzeźwości dla kierowcy z drugiej zmiany. Po wyłączeniu silnika autobus może przejechać jeszcze przez piętnaście minut. To oznacza, że jeśli np. kierowca ma przerwę śniadaniową, wynoszącą 20 minut, bądź też stoi na pętli końcowej, czekając na następny kurs, to ponownie musi wykonać test.

Wyjątkowość nowego autobusu to nie tylko nowy design i alkomat, ale również fakt, że jest to pierwszy pojazd przystosowany do przewozu rowerów. W drugich drzwiach rowerzyści znajdą specjalny stojak, w którym można zamocować i przewieźć rower. Dużo więcej miejsca w autobusie przeznaczono również na wózki – to również pierwszy autobus fabrycznie przygotowany do przewozu równocześnie dwóch osób na wózkach inwalidzkich. Miejsca dla wózków są przygotowane w drugich i trzecich drzwiach pojazdu i oznaczone dla ułatwienia specjalnie piktogramami.

O bezpieczeństwo pasażerów poza nowoczesnymi systemami kontroli trakcji (ASR) oraz ESP – dzięki czemu poprawiono bezpieczeństwo na zakrętach – dba również pełny monitoring pojazdu (wnętrze filmuje siedem kamer, do tego jedna z kamer rejestruje to co dzieje się przed pojazdem, a druga to co jest za nim).

Klimatyzacja jest tu również standardem i obejmuje całe wnętrze oraz kabinę kierowcy. Zostawiono jednak pasażerom okna uchylne jak i przesuwne, które stanowią doskonałe uzupełnienie i dają dodatkowe możliwości np. w dni kiedy klimatyzacja jest zbędna.

Nowy Solaris cechuje się trwalszą, lżejszą oraz bardziej dopracowaną konstrukcją, zarówno pod względem technicznym, jak i stylistycznym. Dzięki nowym technologiom zredukowano poziom hałasu oraz natężenie wibracji w pojeździe. Cały pojazd został oświetlony w technologii LED, zastosowano tzw. „światło pośrednie”, które ułatwia kierowcy jazdę po zmierzchu. Autobus stał się stabilniejszy dzięki obniżeniu pojazdu o 50 mm (z zachowaniem tej samej wysokości wnętrza pojazdu).

Na zakończenie warto dodać, że jest to kolejny autobus PKM Tychy zasilany gazem ziemnym CNG. Autobusy gazowe emitują aż o 70% mniej zanieczyszczeń powietrza niż najnowsze autobusy z silnikami diesla spełniającymi normy emisji spalin EURO 6, ponadto redukują hałas o 2-3 dB.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony