Partnerzy serwisu:

Pierwszy autobus elektryczny w Walii. Przyjechał z Chin

Jakub Dybalski 21.08.2019

Pierwszy autobus elektryczny w Walii. Przyjechał z Chin
fot. Newport Bus
Walijskie miasto Newport kupiło pierwszy w tym regionie autobus elektryczny. Kolejnych 14 ma dojechać w przyszłym roku. Do kolejnych zakupów, korzystając z rządowych grantów, przygotowują się Cardiff i Caerphilly.
W lutym Newport zyskało dofinansowanie w wysokości ok. 1,35 mln funtów na zakup autobusów elektrycznych. Teraz z tych pieniędzy korzysta. Autobusy, które tam trafią wyprodukuje chiński gigant Yutong. Miasto korzysta z ok. 100 autobusów, więc nowe zakupy będą istotną zmianą.

Pierwszy pojazd, który już jest na miejscu, to trzyletni... autobus demonstracyjny Yutong E12, który Newport postanowiło kupić na stałe. Według BBC za pojazd zapłacono 250 tys. funtów, a nowe elektrobusy mają kosztować po 340 tys. funtów. Siedem trafi do walijskiego miasta w lutym przyszłego roku, kolejne siedem dwa miesiące później.

Autobusy nie będą piętrowe, choć takie w Newport rozważano. Zabiorą 39 pasażerów na miejscach siedzących. Według producenta mogą przejechać 200 mil na jednym ładowaniu. Miejscy urzędnicy twierdzą, że jest to raczej niecałe 120 mil, ale na potrzeby Newport wystarczy w zupełności. Pojazdy mają więc kursować w dzień i będą ładowane w nocy w zajezdni. Prąd w dużej części będzie pochodził z 214 paneli słonecznych zamontowanych na dachu.

Nie jest to pierwszy elektrobus w Walii, w zeszłym roku w Cardiff testowano elektryczne volvo z systemem pantografowego ładowania dostarczonym przez ABB. Jednak to pierwszy autobus z tym napędem, kupiony tam na stałe.

I nie ostatni. W ślady Newport pójdą inne miasta, które też skorzystała z programu ULEB (Ultra-Low Emission Bus Scheme) finansowanego przez brytyjski rząd. Wspomniane Cardiff chce kupić 36 elektrobusów, a do Caerphilly (w praktyce przedmieścia Cardiff) pojedzie 16.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony