Partnerzy serwisu:

Pierwszeństwo dla pieszych? Nie przed wyborami

Roman Czubiński 23.06.2020

Pierwszeństwo dla pieszych? Nie przed wyborami
fot. WU
Wbrew zapowiedziom zmiana w przepisach dająca większą ochronę pieszym nie wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku. Nie jest znany dokładny termin wprowadzenia zapowiadanych wielokrotnie zmian, a nawet skierowania projektu do Sejmu.
Zbieranie uwag do projektu przyznania pieszym pierwszeństwa zakończyły się na początku maja. Jak wówczas pisaliśmy, Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało wejście w życie nowych zasad 1 lipca. Wcześniej podobną deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. Argumentem za tak krótkim terminem była chęć zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych wśród niechronionych uczestników ruchu już podczas tegorocznych wakacji.

Tymczasem jednak aż do dziś projekt nie trafił do Sejmu. Biorąc pod uwagę czas konieczny na przegłosowanie zmian przez obie izby parlamentu i podpis prezydenta, a także okres vacatio legis i konieczną akcję informacyjną, na dotrzymanie deklarowanego przez rząd terminu nie ma szans. Według często pojawiającej się opinii obóz rządzący nie chce wprowadzać tak kontrowersyjnych i budzących sprzeciw części kierowców zmian w okresie kampanii przed wyborami prezydenckimi.

Przypomnijmy: ministerstwo chciało, by kierowcy ustępowali pierwszeństwa pieszym wkraczającym na przejście, ale już nie dla tych, którzy dopiero oczekują przy krawędzi jezdni. Postulaty dalej idących zmian zostały podczas konsultacji społecznych odrzucone. Na skutek uwag zgłoszonych przez przewoźników tramwajowych i organizacje branżowe z obowiązku ustępowania pieszym wyłączono za to tramwaje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obserwator legislacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony