Partnerzy serwisu:

Pierwsze elektryczne mikrobusy dla osób z niepełnosprawnościami w Gdańsku

Jakub Rösler 07.09.2021

Pierwsze elektryczne mikrobusy dla osób z niepełnosprawnościami w Gdańsku
fot. ZTM Gdańsk
8 elektrycznych mikrobusów od 01.09.2021 r. przewozi osoby z niepełnosprawnościami mieszkające w Gdańsku, przede wszystkim dzieci i młodzież. W styczniu 2022 r. pojawią się kolejne zeroemisyjne pojazdy.
W sumie do obsługi przewozu osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą korzystać z autobusów i tramwajów (a jest to obecnie 600 osób, z czego około 350 dzieci i młodzieży), przeznaczonych jest 78 mikrobusów. Przewozy te, zgodnie z zawartymi z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku umowami, świadczy 5 firm.

W ostatnich dniach sierpnia pracownicy ZTM skontrolowali stan wszystkich pojazdów. Każdy z nich jest przystosowany do bezpiecznego przewozu osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przypomnijmy, zgodnie z wymogami, klimatyzowane auto musi mieć możliwość przewożenia minimum dwóch standardowych wózków inwalidzkich. W związku z tym w podłodze pojazdu znajdują się odpowiednie listwy do zabezpieczenia wózków. Wszystkie fotele mają zagłówki i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Z tyłu mikrobusu jest winda lub najazd pozwalający na bezpieczne transportowanie osób na wózkach inwalidzkich. Wewnątrz pojazdów są odpowiednie siedziska i foteliki dla dzieci, które będą używane w razie potrzeby. Stopień umożliwiający wejście do mikrobusu powinien być zamontowany na stałe przy drzwiach bocznych. Ponadto każdy samochód musi być wyposażony w nadajnik GPS, a także kamerę wideo wewnątrz. Kierowcy i opiekunowie osób niepełnosprawnych mają obowiązek udzielania pomocy przy wsiadaniu do mikrobusu i wysiadaniu z niego oraz składaniu i przewożeniu wózka inwalidzkiego. Muszą też być przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.

Po raz pierwszy do obsługi osób niepełnosprawnych wykorzystane zostaną w Gdańsku pojazdy elektryczne. Co ciekawe można je ładować ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Na jednym ładowaniu są w stanie przejechać do 150 kilometrów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony