Partnerzy serwisu:

Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju

inf. pras 11.10.2020

arrow
arrow
Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju
fot. Gdańsk.pl
Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju
Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju
Anna Jadwiga Podhajska – wybitna uczona, zwana pierwszą damą polskiej biotechnologii, dołączyła do grona patronów gdańskich tramwajów. W piątek, 9 października odbyła się uroczystość nadania jej imienia nowemu tramwajowi Pesa Jazz Duo. Od dziś już 53 gdańskie tramwaje mają swoich patronów.
Jak informuje gdańsk.pl, w uroczystości udział wzięli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, z którymi związana była patronka.

- Cieszy nas - mieszkanki i mieszkańców Gdańska – to, że kolejny nowoczesny tramwaj wyrusza na ulice naszego miasta. To efekt konsekwentnie realizowanego programu rozwoju komunikacji publicznej, co warto podkreślić, ze współudziałem środków unijnych. To jeden z naszych celów: rozwój dobrej bezpiecznej, komfortowej, sprawnie funkcjonującej komunikacji miejskiej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Drugi cel, to upamiętnianie szlachetnych postaci, które mogą być wzorem. Profesor Podhajska, co mówię z żalem, jest jedną z niewielu kobiet patronek tramwajów. To osoba wielce zasłużona, nie tylko dla gdańskiej nauki. To współtwórczyni międzyuczelnianego wydziału biotechnologii. To także osoba, która promowała kobiety w nauce, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne – dodała prezydent Gdańska.

Wybitna, charyzmatyczna uczona

Anna Jadwiga Podhajska to wybitna uczona, biotechnolog, profesor nauk biologicznych. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Od 1970 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim. Była inicjatorką i współorganizatorką utworzenia, w 1993 roku, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym kierowała Katedrą Biotechnologii.

Była jedną z pionierek wprowadzania do diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i nowotworowych innowacyjnych metod opartych o testy molekularne. Zajmowała się badaniem genetycznych i molekularnych podstaw powstawania nowotworów oraz wykorzystaniem metody fotodynamicznej do diagnostyki i terapii chorób nowotworowych. Była znakomitą uczoną – lekarką, profesorką, specjalistką w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej, inżynierii genetycznej i biotechnologii.

Prof. Anna Podhajska była również wybitną wykładowczynią, oddaną swoim uczniom. Wypromowała 76. magistrów i magistrantek i 17. doktorów. Swoją osobą inspirowała nie tylko całe trójmiejskie środowisko naukowe, ale także krajowe i międzynarodowe. Była również inicjatorką polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, od 2001 r. przez 5 lat przewodniczyła Jury programu.

Jak podkreślają jej współpracownicy i wychowankowie, była ona charyzmatyczną uczoną, zawsze pełną entuzjazmu i wielu innowacyjnych pomysłów, wychowawczyni licznych studentów i doktorantów biotechnologii. Profesor Podhajska zmarła w 2006 roku.

Gdańska tradycja

Nadawanie imion tramwajom to w Gdańsku już wieloletnia tradycja. Zwyczaj nadawania imion tramwajom przejęły od nas inne miasta. Obecnie, wzorem Gdańska, patronów mają także tramwaje w Bydgoszczy i Elblągu.

Wszystko zaczęło się wraz z dostawą 35 nowych tramwajów Pesa Swing. Pod koniec 2010 roku ogłoszony został plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony