Partnerzy serwisu:

Pesa oficjalnie przekazała Częstochowie wszystkie Twisty

Redakcja 29.09.2020

arrow
arrow
Pesa oficjalnie przekazała Częstochowie wszystkie Twisty
fot. Pesa
Pesa oficjalnie przekazała Częstochowie wszystkie Twisty
Pesa oficjalnie przekazała Częstochowie wszystkie Twisty
Pesa oficjalnie przekazała Częstochowie wszystkie Twisty
Pesa zakończyła dostawę tramwajów dla Częstochowy. Wszystkie Twisty 2 z zamówienia podstawowego, obejmującego dziesięć pojazdów, oficjalnie przekazane do eksploatacji.
Dziesięć Twistów 2 zostało dzisiaj (29 września) oficjalnie zaprezentowanych na terenie zajezdni MPK Częstochowa. Wszystkie tramwaje zostały odebrane i rozpoczynają regularne kursy z pasażerami. Z uwagi na zakończenie dostaw nowych tramwajów do Częstochowy symbolicznie zostały przyjęte do taboru podczas spotkania w zajezdni MPK.

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych jest jednym z największych tego typu zakupów taborowych w historii miasta. Pozwoli to na największą od dekad modernizację floty tramwajów. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po Częstochowie, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w mieście. – W ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie chcemy poprzez takie historyczne inwestycje zachęcić mieszkanki i mieszkańców do bardziej powszechnego korzystania z komunikacji miejskiej. Dzisiaj robimy ku temu kolejny krok. Dziękuję wszystkim stronom tego zamówienia za dobrą współpracę, która mimo trudnego czasu jaki mamy w tym roku zakończyła się szczęśliwie pełną dostawą tych pięknych tramwajów. Mam nadzieję, że Częstochowa zakocha się w nich od pierwszego przejazdu, tak jak miało to miejsce z poprzednimi Twistami – podkreślił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

– Niskopodłogowy tramwaj Pesa Twist II został zaprojektowany specjalnie dla Częstochowy. To w pełni, w 100% niskopodłogowy tramwaj, a zastosowane w nim rozwiązania techniczne są wypadkową wieloletnich doświadczeń zebranych w czasie eksploatacji wyprodukowanych przez nas do tej pory pojazdów. Techniczne zalety częstochowskiego Twista 2 można by długo wymieniać – płaska podłoga, skrętne wózki, diagnostyka online, klimatyzacja czy system odzyskiwania energii. Ten tramwaj to pojazd bardzo nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i co ważne – ekologiczny – powiedział podczas uroczystości Jacek Rudewicz, członek zarządu i dyrektor ds. produkcji w Pesie. 

Twist 2 to trójczłonowy tramwaj, wyposażony w cztery skrętne wózki jezdne z klasycznymi, osiowymi zestawami kołowymi. Układ napędowy umożliwia odzyskiwanie energii podczas hamowania i jej gromadzenie w zasobnikach. Energia ta może być później wykorzystywana przy rozruchu tramwaju lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej, gdy zachodzi potrzeba zjechania tramwaju ze skrzyżowania lub wjechania na torowisko nie posiadające trakcji (np. hala remontowa). Twisty 2 wyposażone są w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, diagnostykę on-line, rejestratory zdarzeń, dwa automaty biletowe.

W klimatyzowanym przedziale pasażerskim, wykonanym w układzie jednoprzestrzennym zastosowano wygodne wandaloodporne siedzenia, antypoślizgową wykładzinę podłogową, system dźwiękowej i wizualnej informacji dla pasażera. Tramwaj jest w pełni niskopodłogowy i wyposażony w rampę dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Poczucie bezpieczeństwa pasażerów wzmacnia system monitoringu wizyjnego z systemem rejestracji obejmujący wnętrze części pasażerskiej, strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem, strefę z tyłu pojazdu, strefy boczne pojazdu i strefę pantografu.

MPK Częstochowa wybrało ofertę Pesa Twis t2 w przetargu rozstrzygniętym w 2017 roku. Wartość całego zamówienia, obejmującego 10 tramwajów, to 89,85 mln zł brutto. To już druga zrealizowana przez Pesę umowa dla MPK. W 2012 roku spółka dostarczyła 7 tramwajów Twist 2010N. W sumie w Częstochowie eksploatowanych jest 17 tramwajów wyprodukowanych w Bydgoszczy.

Pesa wyprodukowała do tej pory i dostarczyła do kilkunastu miast Europy ponad 700 tramwajów. Jeżdżą nimi mieszkańcy nie tylko Warszawy, Krakowa Wrocławia, czy Bydgoszczy ale także Moskwy, Kijowa i Sofii. W tej chwili Pesa realizuje produkcję tramwajów dla rumuńskiego miasta Jassy, Tramwajów Śląskich, Gdańska i Torunia.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony