Partnerzy serwisu:

Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?

Witold Urbanowicz 18.07.2019

arrow
arrow
Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?
wiz. Pesa
Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?
Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?
Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?
Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?
Pesa jest jedynym producentem, który wystartował w przetargu na dostawy 16 tramwajów dla Jassów w Rumunii. Jeśli zamwawiający zaakceptuje ofertę, będą to pierwsze nowe tramwaje w tym mieście od 42 lat.
Pesa poinformowała o złożeniu oferty w organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej Rumunii przetargu na dostawę 16 tramwajów dla miasta Jassy (Iasi). Złożona oferta mieści się w kosztorysie zamawiającego, określonym na kwotę 184 mln lei (ok. 166 mln zł). Producent jest też wstępnie zainteresowany przetargiem na kolejne 16 pojazdów, tym razem o długości 26 m, organizowanym już bezpośrednio przez Urząd Miasta. Na razie trwa analiza dokumentacji przetargowej. Termin składania ofert mija 19 sierpnia.

Zaoferowany tramwaj opiera się na zmodyfikowanych rozwiązaniach z pięcioczłonowego Swinga 122 NaŁ-10, z uwzględnieniem potrzeb i specyfiki rumuńskiego miasta. Tramwaj o długości do 31 m, ze 100% niskiej podłogi, jest w stanie przewieźć 240 podróżnych, w tym blisko 60 na miejscach siedzących.

Jeśli Jassy zaakceptują ofertę Pesy, do podpisania umowy – jak informuje portal Ziarul del Iasi – mogłoby dojść we wrześniu. Przyjmując tę datę, pierwszy tramwaj powinien przyjechać do rumuńskiego miasta przed końcem 2020 r., a pozostałe – do lipca 2021 r. Nowe tramwaje zostaną skierowane do obsługi linii 1, 3, 7, 8 i 13. Ostatnie nowe tramwaje Jassy kupowały w 1977. Były to już wycofane z ruchu Tatry. Od tamtej pory sprowadzono jedynie używane tramwaje z Niemiec czy Szwajcarii.

Pesa składała też ofertę na dostawy tramwajów w Timisoarze, ale ostatecznie wygrał tam turecki producent Bozankaya. Natomiast przetargi w Klużu, Aradze, Oradei i Galati wygrał rumuński producent Astra Vagoane Călători. Pomimo zapowiedzi, Astra nie zdecydowała się jednak na start w Jassach.

Bydgoska Pesa wyprodukowała dotąd ponad 700 tramwajów, w tym ponad 150 na eksport. W tej chwili producent ma zamówienia na kolejne pojazdy – dziesięć w Kijowie i 13 w Sofii. Tramwaje Pesy jeżdżą w Kijowie (47 sztuk), Moskwie (70 sztuk), Sofii (25 sztuk), Segedynie (9 sztuk), Klużu-Napoce (4 sztuki) i Kaliningradzie (1 sztuka). W sumie Pesa dostarczyła ponad 380 pojazdów szynowych do 11 krajów (Niemcy, Włochy, Czechy, Rosja, Ukraina, Bułgaria, Litwa, Białoruś, Węgry, Rumunia i Kazachstan).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony