Partnerzy serwisu:

Pekin: Metro ograniczy kontrole dla wybranych

redakcja 05.04.2021

Pekin: Metro ograniczy kontrole dla wybranych
fot. Zhang Kaiyv/ unsplash
W tym roku w Pekinie mają zostać wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w metrze. Osoby, które będą miały pozytywną ocenę w Systemie Zaufania Społecznego będą mogły ominąć procedury bezpieczeństwa i szybciej dostać się na stacje.
W Chinach w wielu systemach metra obowiązuje system kontroli bezpieczeństwa, w ramach którego sprawdzane są dokumenty i/lub prześwietlane bagaże. Z punktu widzenia funkcjonowania transportu zbiorowego jest to kłopotliwe rozwiązanie, które wydłuża czas przejścia przez stację i dojścia na peron, i zmniejsza efektywność metra.

Władze Pekinu postanowiły rozwiązać ten problem, korzystając z wdrażanego w ChRL już od wielu lat Systemu Zaufania Społecznego (Social Credit System – tak jest on nazywany w mediach anglojęzycznych), w ramach którego każdy obywatel ma zdobywać lub tracić punkty, które oceniają jego wiarygodność czy praworządność. Teraz osoby posiadające odpowiednio dużo punktów będą mogły korzystać z szybszej i prostszej kontroli bezpieczeństw.

Jak informuje Global Times, jeszcze w tym roku rozpoczną się testy na siedmiu odcinkach metra o łącznej długości tras ponad 54 km. Władze miasta zakładają, że w kolejnych latach system będzie rozszerzany nie tylko o metro, ale także np. kolej. Powiązane jest to także z planami dalszego ujednolicenia systemu biletowego aglomeracji.

Władze Chin oraz poszczególnych miast w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystują System Zaufania Społecznego do kontrolowania zachowania mieszkańców. W wielu miastach negatywne punkty można uzyskać m.in. za jazdę bez biletu, czy nawet głośne zachowanie lub jedzenie w metrze. Osobom o niskiej punktacji uniemożliwione może być korzystanie np. z transportu lotniczego czy kolejowego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony