Partnerzy serwisu:

PAS: Walka ze smogiem wymaga priorytetów dla zbiorkomu

Roman Czubiński 26.12.2021

PAS: Walka ze smogiem wymaga priorytetów dla zbiorkomu
fot. Roman Czubiński
Oczyszczanie powietrza w miastach wymaga szerokiego zakresu działań. Oprócz wymagań co do emisyjności samochodów wjeżdżających do miast trzeba też inwestować w uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej. Również piesi i rowerzyści muszą czuć się bezpiecznie, by samochodów w centrach ubyło – przekonuje ekspert Polskiego Alarmu Smogowego ds. transportu Bartosz Piłat.
Samo wprowadzenie Strefy Czystego Transportu – choć może zmienić wiele na lepsze – nie wystarczy, by ograniczyć emisje zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych z transportu. – Rozwój mobilności innej niż samochodowa w przypadku emisji zanieczyszczeń jest tak samo ważny, jak walka o to, żeby auta były jak najczystsze. Mówiąc wprost: jeśli nie zmniejszymy liczby aut na ulicach, możemy zapomnieć o czystym powietrzu – podkreśla przedstawiciel PAS.

Konieczna jest wobec tego poprawa atrakcyjności komunikacji zbiorowej poprzez jej uprzywilejowanie w ruchu ulicznym. – Buspasy to pierwszy ruch. W wielu miastach ich brakuje. A wtedy można zapomnieć o punktualności autobusów. Gdy zaś one nie są punktualne, nie przekonamy kierowców do rezygnacji z auta – wyjaśnia Piłat.

W przypadku większych potoków pasażerskich same autobusy mogą jednak nie wystarczyć. Kolejny krok to inwestycje w transport szynowy – bardziej przyjazny dla środowiska i atrakcyjniejszy dla pasażerów. Budowa linii tramwajowej, a tym bardziej – metra, przekracza jednak możliwości finansowe większości samorządów. Zacząć należy więc od efektów możliwych do osiągnięcia mniejszym kosztem. – Pewne jest, że w większości miast transport zbiorowy nie ma odpowiedniego priorytetu – ocenia nasz rozmówca.

Należy pamiętać również o infrastrukturze rowerowej oraz pieszej. Brak rozwiązań przyjaznych dla rowerzystów odstrasza od jazdy rowerem wszystkich, którzy nie czują się pewnie miedzy samochodami. Budowa dróg rowerowych, wyznaczanie specjalnych pasów czy kontraruchu może więc skłonić wielu kierowców do rezygnacji z jazdy samochodem po mieście. – W przypadku podróży pieszych skupiłbym się na węzłach przesiadkowych. Ich rozplanowanie jest równie ważne, jak punktualność komunikacji zbiorowej – podsumowuje Piłat.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Smog
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony