Partnerzy serwisu:

Paryż. Mer zapowiedziała darmową komunikację miejską dla dzieci

Jakub Dybalski 17.01.2019

Paryż. Mer zapowiedziała darmową komunikację miejską dla dzieci
fot.
Dzieci do lat 11 będą jeździły za darmo po stolicy Francji od 1 września tego roku. Starsza młodzież zyska 50-procentową ulgę na karcie miejskiej, a wszyscy do lat 18 będą mogli za darmo korzystać z systemu roweru miejskiego Velib – takie zmiany zapowiedziała mer Paryża Anne Hidalgo.
Wyżej wymienione ulgi mają dotyczyć mieszkańców Paryża. Co więcej, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać bezpłatnie ze środków transportu publicznego do ukończenia 20. roku życia. W sumie koszt wszystkich ulg jest szacowany na 15 mln euro rocznie.

Zmiany są efektem analizy, którą Hidalgo zleciła prawie rok temu. Chodziło o przygotowanie różnych wariantów bezpłatnej komunikacji, co miało pełnić przede wszystkim rolę antysmogową. W efekcie przygotowano propozycję skierowana przede wszystkim do młodzieży, choć w ciągu ostatnich miesięcy nieco zmieniło się uzasadnienie tych zmian.

Ma to być przede wszystkim korzyść dla gorzej zarabiających rodzin. Z jednej strony skorzystają na tym te rodziny, w których są dzieci, z drugiej uznano, że często kłopoty finansowe i wpadnięcie w grupę mniej zarabiającą wiąże się właśnie z niepełnosprawnością.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że deklaracja Hidalgo ma miejsce po serii protestów tzw. „żółtych kamizelek”, czyli ruchu sprzeciwiającego się decyzjom gospodarczym prezydenta Emmanuela Macrona. Jednym z głównych źródeł sprzeciwu jest podwyżka opłat i podatków paliwowych, co według protestujących uderzy szczególnie w osoby mniej zarabiające. W komentarzach pojawia się sugestia, że mer Paryża próbuje przekonać mieszkańców, że polityka zorientowana na ekologię może też działać na korzyść osób mniej zarabiających, choć często uznaje się ją za hipsterską fanaberię.

Dlaczego Paryż nie wprowadzi całkowicie darmowego transportu publicznego, jak początkowo rozważała Hidalgo? Eksperci uznali, że takie rozwiązanie byłoby po prostu zbyt drogie, a ewentualne korzyści środowiskowe nie byłyby tak duże, by warto było próbować. Samo rozwiązanie było też torpedowane przez konserwatywne władze regionu Ile–de–France, w którym mieści się Paryż (ulgi zapowiedziane przez Hidalgo będą dotyczyły paryżan, ale będą obowiązywały w całym regionie), które rywalizują z socjalistyczną mer Paryża.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony