Partnerzy serwisu:

Pabianice zamawiają ITS. Głównie moduły informacji pasażerskiej

Kasper Fiszer 20.08.2021

Pabianice zamawiają ITS. Głównie moduły informacji pasażerskiej
Plac przed dworcem kolejowym w Pabianicachfot. Kasper Fiszer
Podłódzkim Pabianicom udało się rozstrzygnąć powtórzony przetarg na przygotowanie inteligentnego systemu transportowego. W tym niewielkim mieście ma on przede wszystkim usprawnić informację pasażerską. Dane mają być prezentowane m.in. na tablicach elektronicznych, na łamach strony internetowej i w aplikacji mobilnej.
W ciągu minionych kilku lat Pabianice zleciły szereg prac mających na celu poprawę funkcjonowania transportu w mieście, spośród których najważniejszą inwestycją wydaje się kompleksowa modernizacja linii tramwajowej do Łodzi. Teraz samorząd zleca zaprojektowanie i wdrożenie inteligentnego systemu transportowego (ITS), który obejmie m.in. ruch tramwajowy po jego wznowieniu. Ogłoszony w tej sprawie przetarg wygrała firma Sprint z Warszawy. – Zaproponowała ona najkorzystniejszą cenę 6 mln 892 tys. 920 zł – mówi Aneta Klimek z Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Powtórzenie przetargu przyniosło obniżkę ceny

Oczekiwana przez oferenta kwota niemal dokładnie wypełniła budżet, jaki na realizację zadania przeznaczył magistrat – wynosił on niespełna 7 mln 100 tys. zł. To dobra informacja, bo postępowanie w sprawie ITS było już dwukrotnie powtarzane. Powodem nierozstrzygnięcia poprzednich zamówień była właśnie wartość ofert, np. w pierwszym z przetargów jedyna propozycja opiewała na prawie 8 mln 800 tys. zł. Tym razem do UM Pabianice wpłynęły trzy oferty, ale jedna z nich została odrzucona. Samorząd tłumaczy, że jej treść nie odpowiadała wymogom zawartym w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

ITS ma zostać wdrożony w rok od dnia podpisania umowy. W ramach zamówienia na przystankach autobusowych mają stanąć 23 tablice informacji dynamicznej, które będą wskazywać realny czas przyjazdu poszczególnych kursów. Ekrany mają zostać zainstalowane na najważniejszych przystankach, m.in. na Waltera-Jankego, Grota-Roweckiego, Nawrockiego, Kilińskiego czy św. Jana. Kolejne 16 tablic ma stanąć na przystankach autobusowo-tramwajowych, które zostaną zbudowane w ramach trwającej modernizacji trasy.

Wsparcie unijne i krajowe

Wykonawca dostarczy oczywiście także odpowiednie oprogramowanie informatyczne. Zamontuje też kamery monitoringu wizyjnego na wybranych pętlach i ważniejszych przystankach oraz przebuduje istniejącą dyspozytornię pabianickiego MZK tak, by dostosować ją do potrzeb obsługi nowego systemu. W bazie przewoźnika zlokalizowana zostanie także serwerownia. Miasto oczekuje poza tym przygotowania nowej wersji miejskiej witryny internetowej poświęconej komunikacji zbiorowej oraz aplikacji na urządzenia mobilne.

ITS ma wspomóc pracę dyspozytorni, ale jego najważniejszym zadaniem ma być poprawa informacji pasażerskiej. Stworzenie systemu jest częścią większego unijnego projektu komunikacyjnego, który został dofinansowany na poziomie 85 proc. kosztów kwalifikowanych. – Dodatkowo miasto pozyskało dofinansowanie z budżetu państwa – zaznacza przedstawicielka magistratu.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony