Partnerzy serwisu:

Pabianice wprowadzają darmową komunikację dla właścicieli aut

Kasper Fiszer 16.01.2019

Pabianice wprowadzają darmową komunikację dla właścicieli aut
Autobusy MZK PabianiceFot. Kasper Fiszer
Mieszkańcy Pabianic, którzy mają samochód, niebawem najpewniej zostaną zwolnieni z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Ma to pomóc samorządowi w walce o czyste powietrze. Bezpłatnie autobusami podróżować mają także krwiodawcy i psy.
Choć w Pabianicach nie zdecydowano się na całkowitą rezygnację z opłat za podróże miejskimi autobusami, niebawem bardzo dużej grupie mieszkańców najprawdopodobniej przyznane zostanie prawo do bezpłatnego przejazdu. Zgodnie z projektem uchwały, który złoży prezydent miasta, za bilet nie będą płacić osoby legitymujące się Kartą Pabianiczanina (wydawaną mieszkańcom odprowadzającym w mieście podatki), które podczas kontroli okażą dowód rejestracyjny samochodu osobowego. Co więcej, będą mogły one zabrać ze sobą bez żadnej odpłatności dodatkowo tyle osób, ile mogłoby jechać z nimi w aucie, pod warunkiem, że także one mogą wylegitymować się Kartą Pabianiczanina.

Prezydent realizuje przedwyborcze obietnice

Podstawowym celem proponowanych zmian ma być zachęcenie mieszkańców do pozostawienia pod domem samochodu. – To realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Grzegorza Mackiewicza i jedno z działań zmierzających do poprawy czystości powietrza (inne to m.in. wymiana autobusów MZK na hybrydowe, realizowany projekt termomodernizacji 11 budynków miejskich szkół, przedszkoli i żłobka czy wymiana pieców węglowych) – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta.

Wspomniany projekt ma trafić pod obrady na najbliższej, styczniowej sesji Rady Miejskiej. Biorąc pod uwagę panujący w niej układ sił, wydaje się, że zmiany powinny zostać przegłosowane bez kłopotu. Jeśli tak się stanie, zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. – Stanie się to najdalej pod koniec marca – zapowiada rzecznik prezydenta.

Jednolite zasady przewozu psów w tramwaju i autobusie

Jeśli radni poprą precyzenckie propozycje, w taryfie MZK wprowadzonych zostanie także kilka innych zmian. W sprzedaży pojawi się bilet grupowy dla dziesiątki dzieci podróżujących z jednym opiekunem. – Poprawi to komfort korzystania z komunikacji miejskiej zorganizowanym grupom (w szczególności przedszkolnym, szkolnym, klubów sportowych), nie będzie bowiem konieczne uciążliwe kasowanie kilkunastu czy kilkudziesięciu biletów jednorazowych, a jedynie jednego lub kilku grupowych – komentuje Aneta Klimek. Bilet taki ma kosztować 8,20 zł, a niska cena ma zachęcać do wyboru środków ttansportu komunikacji regularnej.

– Kolejne zmiany dotyczą ujednolicenia zasad taryfowych stosowanych w tramwajach [w których obowiązują regulacje łódzkie] i autobusach w zakresie przewozu psów oraz uprawnień do darmowych przejazdów dla honorowych dawców krwi – wskazuje rzecznik prezydenta. Przewóz również większego psa na liniach MZK Pabianice ma stać się darmowy (dziś zwolnione z opłat są tylko psy trzymane na kolanach, ale wpływy z tytułu przewozu pozostałych psów mają być w opinii Anety Klimek marginalne). Rozszerzona ma być także grupa krwiodawców korzystających z bezpłatnych przejazdów – nowe zasady mówią o stuprocentowej uldze dla kobiet, które oddały 15 litrów krwi, i mężczyzn, którzy oddali jej 18 litrów, a obecnie niezależnie od płci uprawnienie przysługuje tym, którzy oddali aż 20 liktrów krwi.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony