Partnerzy serwisu:

Pabianice: Jest szansa na dodatkowe środki na tramwaj

Kasper Fiszer 26.09.2018

Pabianice: Jest szansa na dodatkowe środki na tramwaj
fot. KF
Władze Pabianic widzą wciąż realną szansę na przeprowadzenie dużej inwestycji tramwajowej. Samorządowi brakuje środków na podpisanie umowy z wykonawcą remontu, bo oferty złożone w przetargu znacznie przekraczają zakładany budżet. Być może miasto oraz sąsiednia gmina Ksawerów otrzymają jednak środki z rezerwy ogólnej państwa.
Władze Pabianic i Ksawerowa przedstawiły dziś na krótkiej konferencji prasowej nowe informacje dotyczące sprawy tramwaju podmiejskiego w kierunku Łodzi. Choć samorządy otrzymały bardzo duże dofinansowanie unijne na kompleksowy remont trasy, w pierwszym przetargu na projekt i jego realizację złożono oferty o wartości znacznie przekraczającej zakładany budżet. Nie jest to dużym zaskoczeniem, jeśli wziąć pod uwagę ogólne tendencje krajowe, ale niewielkie miejscowości nie miały szans na znalezienie dodatkowych niemal 30 mln zł we własnych budżetach.

Miasto Pabianice wraz z gminą Ksawerów zawnioskowały więc o przyznanie dodatkowej puli środków do Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Oba resorty nie wskazały jednak żadnej możliwości wsparcia. W związku z tym 14 września prezydent Pabianic wraz z wójtem Ksawerowa złożyli wniosek bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak poinformował dziś Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic, miasto otrzymało bardzo szybką odpowiedź od władz centralnych. Sekretarz stanu Michał Dworczyk poinformował o działaniach Kancelarii Premiera Rady Ministrów w tej sprawie. Zawnioskowała ona do MI oraz MIR o wskazanie potencjalnych źródeł dofinansowania przedsięwzięcia. Kolejne pismo skierowane zostało do wojewody łódzkiego. – To pismo wydaje się nam najbardziej konkretne – stwierdził prezydent.

Michał Dworczyk obliguje w dokumencie wojewodę do wskazania możliwych źródeł wsparcia. Przypomina w nim także o możliwości przekazania samorządom środków z puli rezerwy ogólnej państwa. W przypadku kwot do 10 mln zł decyzję podjąć musiałby Mateusz Morawiecki. Jeśli kwota byłaby wyższa, decyzję podjęłaby cała Rada Ministrów.

– Rozumiem z tego pisma, że prezes Rady Ministrów oczekuje od wojewody wniosku o uruchomienie rezerwy ogólnej w kwocie 28 mln zł – stwierdził Grzegorz Mackiewicz. Odpowiedź od wojewody do sekretarza stanu ma zostać złożona do 1 października. Jak podkreślał prezydent Pabianic, szybkie działanie rządu mogłoby pozwolić na nieponawianie procedury przetargowej i rozstrzygnięcie pierwszego postępowania.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony