Partnerzy serwisu:

Ozorków: Zamiast tramwaju – PKS?

Kasper Fiszer 27.09.2019

Ozorków: Zamiast tramwaju – PKS?
Tramwaj linii Łódź – Ozorkówfot. Kasper Fiszer
Jak wynika z przebiegu debaty toczącej się podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego, rozważane jest uruchomienie linii autobusowej na zasadach PKS, która połączyłaby miejscowości leżące przy nieczynnej trasie tramwaju 46. – To się nie sprawdzi – mówił Dariusz Joński z Koalicji Europejskiej. Radni nie poparli jednak przygotowanej przez jego klub uchwały wzywającej marszałka do intensyfikacji działań na rzecz wznowienia komunilkacji tramwajowej.
Jednym z punktów obrad ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego miało być głosowanie nad przyjęciem uchwały dotyczącej zajęcia przez organ stanowiska w sprawie przyszłości tramwajowej linii 46, która od 2018 r. pozostaje nieczynna. Jej projekt wnieśli radni Koalicji Obywatelskiej, a podpis pod nim złożył Witold Stępień, dziś przewodniczący Klubu Radnych KO, a w poprzedniej kadencji marszałek województwa. Uchwała miała przede wszystkim wezwać obecnego marszałka Grzegorza Schreibera do zintensyfikowania działań zmierzających do przeprowadzenia niezbędnego remontu i wznowienia kursów.

KO: Linia mogłaby być nawet dwutorowa

W projekcie dokumentu zawarto też kilka ciekawych pomysłów dotyczących rozwiązań technicznych, które mogłyby znaleźć zastosowanie podczas modernizacji. Jak zwracają uwagę projektodawcy, na niemal całym odcinku linia 46 mogłaby być dwutorowa – ich zdaniem jest to niemożliwe jedynie przy Urzędzie Miasta Zgierza i pod jednym wiaduktem kolejowym. Miałoby to znacznie zwiększyć przepustowość i skrócić czas przejazdu do Łodzi, gdyż przed zawieszeniem ruchu tramwaje oczekiwały na siebie na mijankach.

Do głosowania jednak nie doszło. Radni głosami Klubu Radnych PiS zdjęli bowiem odnośny punkt obrad z ich programu. Jak argumentował Piotr Adamczyk, radny PiS, UMWŁ prowadzi bowiem już obecnie działania na rzecz wznowienia kursów. – Są też konsultacje w sprawie linii PKS-u – dodał. To nowy wątek w rozmowach o komunikacji Łodzi z Ozorkowem, gdyż do tej pory nie brano pod uwagę możliwości zastąpienia tramwaju autobusem niestanowiącym komunikacji miejskiej w rozumieniu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Tramwaj może być rozwiązaniem problemu braku szybkiego skomunikowania

– Rząd proponuje dofinansowanie do tzw. PKS-ów, ale na tej trasie taki środek transportu się nie sprawdzi – odpowiedział mu Dariusz Joński z KO. – Droga łącząca Ozorków ze Zgierzem jest wąska i to tramwaj może rozwiązać problem szybkiego skomunikowania mieszkańców – przekonywał. Argumentował też, że wezwanie marszałka do intensyfikacji działań jest konieczne, bo „ludzie od wielu miesięcy żyją w niepewności”.

– To już kolejny miesiąc, kiedy Ozorków i Zgierz są dużo gorzej skomunikowane ze stolicą regionu. Najwyższy czas, by podjąć w tej sprawie decyzje – dodał. Jego głos nie przełożył się jednak ostatecznie na poparcie dla uchwały.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony