Partnerzy serwisu:

Ozorków: Powrót komunikacji nocnej możliwy przy wsparciu marszałka

Kasper Fiszer 11.04.2022

Ozorków: Powrót komunikacji nocnej możliwy przy wsparciu marszałka
fot. Kasper Fiszer
Władze Ozorkowa wskazują na zalety nowej organizacji komunikacji do Zgierza funkcjonującej w zamian za nieczynny od czterech lat tramwaj linii 46. Istotnym problemem jest natomiast wstrzymanie komunikacji nocnej. Czy wkrótce uda się ją przywrócić? Jeśli tak – będzie ona prowadzona w zupełnie innej formule.
Od ponad miesiąca na trasie Łódź – Zgierz – Ozorków obowiązuje nowa organizacja przewozów. Gminy nie uruchamiają już komunikacji zastępczej w zamian za nieczynny od 2018 r. tramwaj oznaczonej symbolem Z46 i obsługiwanej przez łódzkie MPK na zlecenie Łodzi. Zamiast tego samodzielnie zlecają na podstawie porozumienia międzygminnego zgierskiemu Markabowi kursy linii nr 10 na wydłużonej trasie Zgierz – Ozorków. W Zgierzu możliwa jest przesiadka na tramwaj linii nr 6.

Zmiana przebiegu linii pozwoliła na obsługę dużego osiedla mieszkaniowego

Trasa „dziesiątki” nie pokrywa się w pełni z przebiegiem zlikwidowanego Z46. – Linia została wydłużona na teren Ozorkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie mieszka ok. 50 proc. mieszkańców naszego miasta – mówi Izabela Dobrynin z Urzędu Miasta Ozorkowa. Podkreśla, że takie rozwiązanie pozwala dotrzeć do wielu instytucji, m.in. do kilku przedszkoli, największej szkoły podstawowej, basenu, filii miejskiej przychodni zdrowia czy biblioteki.

– Z jednego z przystanków mieszkańcy mają też blisko do przystanku ŁKA, Ozorków-Nowe Miasto – dodaje nasza rozmówczyni. Rola autobusu jest więc większa w relacjach wewnętrznych, a także w dojeździe z mniejszych miejscowości na pociąg. Dodajmy, że przeciwległy koniec trasy jest zlokalizowany przy dworcu kolejowym Zgierz, gdzie zatrzymują się także pociągi dalekobieżne. Także tam nie dało się dojechać bez przesiadki zlikwidowanym Z46.

Czy wkrótce w nocy pojedziemy autobusem bezpośrednio do Łodzi?


Nowa formuła ma jednak także istotne wady. Nie jest już bowiem utrzymywana komunikacja nocna Łódź – Zgierz – Ozorków, która była prowadzona nieprzerwanie od kilkunastu lat. – Obecnie ze Zgierza nie ma połączenia nocnego z Łodzią, więc nocne kursy linii nr 10 nie spełniałyby swojego zadania – stwierdza nasza rozmówczyni. Władze Zgierza zapowiedziały przy tym rozmowy z Urzędem Miasta Łodzi w sprawie wznowienia połączenia w godzinach nocnych, jednak na razie do tego nie doszło.

Władze Ozorkowa mają natomiast inny pomysł na ponowne połączenie miejscowości ze stolicą aglomeracji w porze nocnej. – Burmistrz Jacek Socha prowadzi rozmowy w sprawie możliwości uruchomienia kursu nocnego Ozorków – Łódź z marszałkiem województwa łódzkiego – poinformowała nas Izabela Dobrynin. Nie znamy jednak choćby przybliżonej daty ewentualnego startu takiej linii.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony