Partnerzy serwisu:

Otwock stawia przystanki w stylu świdermajer

Witold Urbanowicz 04.03.2021

Otwock stawia przystanki w stylu świdermajer
fot, UM Otwock
Przy Świderskiej w Otwocku stanęła drewniana wiata, mająca nawiązywać do świdermajerów – drewnianych domów letniskowych, z których podwarszawska miejscowość słynęła. Miasto planuje ustawić kolejne takie zadaszenia przystanków.
Przystanek w rejonie skrzyżowania ulic Andriollego, Świderskiej i Kupieckiej jest realizacją „zielonej galerii edukacyjnej”. Wewnątrz wiaty umieszczono tablice edukacyjne, które zawierają opisy lokalnej historii oraz ptaków zamieszkujących otwockie lasy.

Natomiast drewniane elementy wiaty wykonanej z drewna świerkowego mają nawiązywać do stylu architektury letniskowej „świdermajer” z przełomu XIX i XX w., z której słynęły letniska wzdłuż linii otwockiej. Cechą charakterystyczną są drewniane ażurowe zdobienia ganków czy werand oraz szpiczaste zwieńczenie dachów.

– To już drugi taki przystanek w Otwocku – pierwszy stanął w 2019 r. u zbiegu ulic Andriollego, Pułaskiego i Partyzantów. – Montaż wiat przystankowych z elementami świdermajer w formie galerii edukacyjnych to jeden z elementów zmiany wizerunku miasta, który będziemy sukcesywnie realizować, zwłaszcza w centralnych częściach Otwocka – zapowiada Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.

Koszt jednej wiaty to 25 tys. zł. Większą część kwoty – 20 tys. zł – wyłożyły Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ramach programu "wzMOCnij swoje otoczenie”.


fot. UM Otwock

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony