Partnerzy serwisu:

Ostrów Wlkp. z nowym przetargiem na elektrobusy. Za Ursusy?

Witold Urbanowicz 03.06.2019

Ostrów Wlkp. z nowym przetargiem na elektrobusy. Za Ursusy?
fot. Solaris
MZK Ostrów Wielkopolski prowadzi przetarg na dostawę sześciu 12-metrowych elektrobusów wraz z systemem ładowania. Podobny przetarg został rozstrzygnięty w zeszłym roku, ale jego zwycięzca – Ursus Bus – nie dostarczył dotąd pojazdów.
Przedmiotem zamówienia jest dostawa sześciu autobusów elektrycznych z systemem ładowania. Szacunkowa wartość zamówienia to 13,1 mln zł netto. Na realizację zamówienia przeznaczono 365 dni.

Długość pojazdów określono na 11,8-12,15 m. Elektrobusy mają pomieścić co najmniej 75 podróżnych, w tym 24 na miejscach siedzących (+ cztery miejsca składane). W pojazdach mają być zainstalowane poręcze wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w punkty świetlne w technologii LED. Wymagane są trzy pary drzwi w układzie 2-2-2. Wejście do pojazdu ma znaleźć się na wysokości nie większej niż 340 mm. Przewidziano porty USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz Wi-Fi. W elektrobusach zaplanowano klimatyzację, monitoring.

Autobusy mają być napędzane silnikami elektrycznymi o mocy co najmniej 160 kW, zasilanymi magazynem energii elektrycznej o pojemności 200 kWh. Zasięg pojazdu, bez ładowania, określono na min. 130 km. Zamawiający wymaga, aby magazyn energii elektrycznej był doładowywany podczas jazdy autobusu energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania (rekuperacja energii). Przewidziano ładowanie za pomocą plug-in oraz pantografów zamontowanych na dachu. Wykonawca ma dostarczyć, zamontować i uruchomić system ładowania składający się z trzech dwustanowiskowych ładowarek z trybem ładowania wolnego i szybkiego.

Termin składania ofert mija 3 lipca. W postępowaniu mogą brać udział firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowały co najmniej jedną dostawę elektrobusów z systemem ładowania, o wartości min. 6 mln zł netto. O wyborze decydują cena (60%) oraz parametry techniczno-eksploatacyjne (40%). Pod uwagę będą brane materiał elementów konstrukcyjnych szkieletu, materiał poszycia zewnętrznego nadwozia, wysokość od podłoża, rozwiązanie konstrukcyjne silnika, zużycie energii elektrycznej oraz technologia oświetlenia.

W zeszłym roku podobny przetarg wygrał Ursus Bus, oferując dostawy za 15,4 mln zł brutto. Dostawy miały zakończyć się w kwietniu tego roku, ale żaden pojazd nie dotarł do Ostrowa i zważywszy na problemy Ursusa wydaje się wątpliwe, by dostawy zostały zrealizowane.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony