Partnerzy serwisu:

Ostrołęka planuje darmową komunikację jeszcze w tym roku

Jakub Dybalski 09.10.2017

Ostrołęka planuje darmową komunikację jeszcze w tym roku
fot. MZK Ostrołeka
W czwartek rada miejska w Ostrołęce podjęła uchwałę o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji. Nie wiadomo jeszcze od kiedy ruszy ta usługa, ale najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w tym roku.
Spośród 23 radnych za uchwałą zagłosowało 22, a jeden się wstrzymał. Pomysłodawcą jest prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski (PIS), który podczas sesji tłumaczył, że na takiej zmianie skorzystają uczniowie i osoby starsze, które najczęściej korzystają z miejskich autobusów, ale liczy na to, że pozwoli ona na zmniejszenie ruchu samochodowego w mieście.

Argumentował, że MZK Ostrołęka wymienił tabor na nowoczesny, jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, podobnie jak budżet miasta, który radzi sobie świetnie m.in. dzięki dotacjom z urzędów centralnych w wysokości 100 proc. na miejskie inwestycje takie jak przebudowa mostu na Narwi (36 mln zł) czy Muzeum Żołnierzy Wyklętych (35 mln zł). Dlatego miasto stać na taką usługę, choć konkretne wyliczenie podczas sesji się nie pojawiło.

Nie wiadomo więc w szczegółach jak ma wyglądać darmowa komunikacja, poza tym, że będzie. Ma dotyczyć wszystkich korzystających z autobusów. Problem polega jednak na porozumieniu z okolicznymi gminami, do których dojeżdżają ostrołęckie autobusy. Miasto już rozmawia z nimi, ale z dyskusji podczas sesji rady wynika, że tylko jeśli wezmą na siebie część finansowania bezpłatnej komunikacji, autobusy będą realizowały tam kursy.

Co do terminu wprowadzenia usługi, to uchwała wchodzi w życie w ciągu 14 dni od opublikowania jej w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jest to jednak poważna zmiana, więc nie wiadomo, czy uda się ją przygotować już w listopadzie, jak informują lokalne media.

Jeśli usługa zostanie wprowadzona, 50–tysięczna Ostrołęka stanie się jednym z większych miast w Polsce, w którym obowiązuje taka powszechna usługa. Za darmo jeżdżą m.in. mieszkańcy Lubina, Bełchatowa, czy Żor.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony