Partnerzy serwisu:

Opole wdroży system informacji i bilet elektroniczny

Witold Urbanowicz 28.12.2017

Opole wdroży system informacji i bilet elektroniczny
fot. ZTM Warszawa
Opole to kolejne miasto, które zamierza wdrożyć nowoczesny system informacji pasażerskiej wraz z elektronicznym biletem. W autobusach i na przystankach pojawią się nowe biletomaty. Na mieście zainstalowane zostaną też tablice informacji pasażerskiej.
Przedmiotem przetargu ogłoszonego przez Opole jest dostawa i wdrożenie systemu biletu elektronicznego, nowoczesnego Systemu zarządzania flotą autobusów opartego o geolokalizację i dynamicznej informacji pasażerskiej. Na realizację podstawowego zakresu zamówienia przeznaczono 270 dni. Szacunkowa wartość zamówienia to 2,57 mln euro netto.

Według założeń wydanych ma zostać 50 tys. e-kart w systemie Mifare Desfire na okaziciela oraz imiennych. W ramach wdrożenia projektu zakupionych zostanie 10 sztuk biletomatów stacjonarnych. Zostaną one zainstalowane w lokalizacjach o największym natężeniu potoków pasażerskich. Ponadto zamawiający kupi 95 sztuk biletomatów mobilnych, które zostaną zainstalowane we wszystkich pojazdach MZK. W biletomatach stacjonarnych będzie można płacić bilonem, banknotami i kartami, natomiast biletomaty pojazdowe umożliwią wyłącznie płatności bezgotówkowe. Obydwa typy urządzeń zapewnią możliwość zakupu biletów papierowych, jak i na nośnikach elektronicznych, w tym kodowanie biletów zakupionych w sklepie WWW. W ramach projektu zostanie zakupionych 30 sztuk urządzeń kodujących do kiosków i punktów sprzedaży, pojawią się też nowe kasowniki. Zakupionych zostanie też 15 czytników kontrolerskich.

Kolejnym elementem przetargu są LED-owe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Pojawi się ich w sumie 44 sztuk. Będą one sześciowierszowe, z dodatkowym polem do wyświetlania komunikatów specjalnych. Urządzenia będą też wyposażone w kamery. Wykonawca będzie musiał też dostarczyć system do optymalizacji rozkładów jazdy.


Zamawiający przewiduje udzielenie dodatkowego zamówienia z wolnej ręki w wielkości nie więcej niż 21 kompletów modułów pokładowych systemu, tj. wyposażania pokładowego autobusów takiego jak: kasowników, biletomatów mobilnych, sterowników e-biletu oraz innych urządzeń, połączonych ze sobą na pokładzie autobusu siecią informatyczną tworzącą spójny system, komunikujących się z Systemem Centralnym online za pomocą sieci GSM lub Wi-Fi. Zamówienie to jest związane z zamiarem zwiększenia liczby taboru. Ponadto przewidziano opcję w postaci możliwości zwiększenia zamówienia o pięć kolejnych biletomatów stacjonarnych oraz 16 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej.

Termin składania ofert mija 29 stycznia. O wyborze zadecydują cena (55%), okres gwarancji (15%), poziom parametru dostępności i sprawności systemu (15%), a także ocena techniczna (15%). Pod uwagę będą brane obudowa kasowników, wielkość rastra tablicy elektronicznej, kwestia braku potrzeby wentylatorów dla tablic, koncepcja techniczna systemu, kompatybilność z systemami pokładowymi i zajezdniowymi.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony