Partnerzy serwisu:

Olsztyn: Prawie połowa tramwajów uziemiona. Powodem awarie

Przemysław Farsewicz 28.09.2018

Olsztyn: Prawie połowa tramwajów uziemiona. Powodem awarie
fot. MJ
Od kilku dni prawie połowa taboru tramwajowego nie wyjeżdża na olsztyńskie tory. Zamiast Tramino, podróżnych wożą autobusy. Niestety, jak się okazuje, aż 6 z 15 tramwajów zostało uziemionych przez awarię, zaś jeden przechodzi przegląd.
Ten tydzień okazał się pechowy dla olsztyńskiej komunikacji tramwajowej. Zamiast Solarisów Tramino pasażerowie ujrzeli autobusy jadące za tramwaj. Powodem było uziemienie aż 7 z 15 posiadanych przez Olsztyn tramwajów.

– Jeden z siedmiu niejeżdżących składów jest na przeglądzie okresowym po przejechaniu 160 tys. kilometrów – wyjaśnia Cezary Stankiewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. Według deklaracji, tramwaj powinien w piątek normalnie wyjechać w trasę, gdyż zakończył się jego przegląd.

Dużo dłużej w zajezdni postoi z kolei sześć kolejnych wozów. Rzecznik spółki wyjaśnił, że jeden przechodzi naprawę powypadkową, gdzie wymieniane są elementy kompozytowe karoserii, natomiast pięć tramwajów ma problemy z osiami jezdnymi, a konkretnie – z łożyskami wózków. Pojazdy są w dalszym ciągu na gwarancji, więc za naprawę odpowiada producent.

– Tramwaje przechodzą przegląd związany z podejrzeniem luzów w łożyskach osi portalowej – potwierdza Mateusz Figaszewski, rzecznik Solarisa. – Niemiecki dostawca dokona naprawy tych elementów i pod koniec przyszłego tygodnia do ruchu wrócą cztery tramwaje – zapowiada. Przedstawiciel Solaria podkreśla, że równocześnie z pracami, badane są przyczyny usterki. – Sprawdzamy czy jej podłoże leży w samym komponencie czy w infrastrukturze torowej – wyjaśnia. Podkreślił przy tym, że naprawy wykonywane są na koszt firmy Solaris.

W tym czasie pasażerowie zamiast z tramwajów korzystać będą z autobusów przegubowych. – Do codziennej obsługi wszystkich trzech linii potrzebnych jest dwanaście składów – wyjaśnia Paweł Pliszka, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. – To oznacza, że musieliśmy uruchomić autobusową komunikację zastępczą. Na liniach 1 i 2 tylko kilka kursów jest wykonywanych autobusami przegubowymi. Na trasie linii 3 jeżdżą wyłącznie autobusy – podaje szczegóły Pliszka. Jak wyjaśnia, autobusy obsługują te mniej obłożone kursy. Dodaje też, że informacje o kursach zastępczych realizowanych autobusami są cały czas podawane na tablicach informacyjnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony