Partnerzy serwisu:

Olsztyn podnosi ceny biletów. Zyskają posiadacze karty miejskiej

Przemysław Farsewicz 20.01.2022

Olsztyn podnosi ceny biletów. Zyskają posiadacze karty miejskiej
fot. MJ
Po Bydgoszczy, Łodzi, Lublinie czy Wrocławiu także Olsztyn zapowiada wyższe ceny biletów. Powody są te same – podwyżka stawek za energię elektryczną, gaz, paliwo oraz szalejąca inflacja. Podwyżek nie odczują za to posiadacze Olsztyńskiej Karty Miejskiej.
W stolicy Warmii i Mazur szykuje się podwyżka cen za jednorazowe przejazdy komunikacją publiczną. – Znaczne podwyżki stawek za energię elektryczną, gaz, paliwo oraz szalejąca inflacja. Poza tym zmiany w systemie podatkowym i rosnące płace minimalne to główne czynniki rosnących kosztów życia. To nie tylko drożejące powszechne towary i usługi, ale także koszty działalności wykonywanej przez komunalne jednostki na rzecz mieszkańców – wyjaśniają urzędnicy.

Sprawą podwyżki olsztyńscy radni zajmą się jeszcze podczas styczniowej sesji. W przygotowanej uchwale zaplanowany został wzrost cen jednorazowych biletów olsztyńskiej komunikacji. Zamiast dotychczasowych 3,40 zł, od początku II kwartału opłata wynosiłaby 4 złote. Proporcjonalnie mają wzrosnąć także ceny biletów czasowych – 30-, 45- i 90-minutowych.

Urzędnicy przekonują jednak, że można uniknąć większych opłat za przejazdy. Olsztyn zdecydował o zachowaniu ceny za Olsztyńską Kartę Miejską. Korzystając z funkcji elektronicznej portmonetki pasażerowie zapłacą tyle samo, co dotychczas – 3,40 zł za jednorazowy przejazd.

Co ważne, nie zmienią się ceny biletów sieciowych oraz 30-dniowych. Imienne bilety tego typu od 2017 roku kosztują 80 złotych. Przypomnijmy, że wówczas cena została obniżona z 88 złotych, a jeszcze wcześniej – przed końcem 2015 roku - sieciowy bilet kosztował aż 110 złotych.

Dzięki elektronicznej portmonetce Olsztyńskiej Karty Miejskiej można także płacić za postój w strefie parkowania. Dotychczas w Olsztynie wydanych zostało ponad 125 tys. kart miejskich. Każdego roku komunikacja zbiorowa ze stolicy regionu realizuje ok. 35 mln przejazdów. W budżecie Olsztyna na rok 2022 koszt jej utrzymania obliczany jest na 98,2 mln złotych.

Poza zmianą stawek za przejazdy komunikacją zbiorową, podczas styczniowej sesji radni zajmą się także m.in. zmianą stawek za parkowanie w strefie parkowania.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony