Partnerzy serwisu:

Olsztyn. Partyzantów od poniedziałku już z buspasami

Przemysław Farsewicz 29.06.2019

Olsztyn. Partyzantów od poniedziałku już z buspasami
fot. PF
Kończą się zasadnicze prace związane z modernizacją ul. Partyzantów. W ramach inwestycji powstały buspasy w każdą ze stron. Nowością są także nowe przystanki komunikacji miejskiej
Z problemami, ale do końca zbliża się modernizacja ulicy Partyzantów, która łączy dworzec kolejowy ze śródmieściem. Od niedawna kierowcy korzystają już z całej długości ulicy, a od poniedziałku nowymi buspasami pojadą autobusy.

– Jedną z ważniejszych zmian jest powrót autobusów na ul. Partyzantów. to oznacza, że znikną one z dotychczasowych objazdów przez Kopernika i Kościuszki – informują urzędnicy ratusza. Mowa o pięciu liniach nr 101, 109, 116, 120 oraz nocnej N02.

Urzędnicy zwracają uwagę, że na ul. Partyzantów pojawią się w obu kierunkach nowe przystanki. Będzie to „Plac Bema” zlokalizowany w pobliżu wlotu z ronda oraz „Kajki” i „Samulowskiego” – przy skrzyżowaniach z ulicami o tych nazwach. – To znaczne udogodnienie dla pasażerów wsiadających lub wysiadających na ul. Partyzantów – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Wcześniej na całym odcinku tej ulicy był tylko jeden przystanek w każdą stronę. Teraz do komunikacji publicznej jest znacznie bliżej praktycznie z każdego miejsca wzdłuż Partyzantów oraz okolic – dodaje.

W ramach modernizacji przebudowanych zostało 815 metrów ulicy Partyzantów od skrzyżowania z ul. 1 Maja do pl. Bema. Nowa ulica ma po dwa pasy ruchu dla kierowców w każdym kierunku bez wyspy dzielącej, zaś zewnętrzne pasy są buspasami wraz z bezzatokowymi przystankami dla autobusów. Projekt nie zakładał poszerzenia obecnego przebiegu ulicy, w związku z czym szerokość pasów ruchu jest mniejsza. Ma to się przełożyć na dalsze uspakajanie ruchu w centrum miasta.

Podniesiono nośność konstrukcji jezdni. Przebudowano i dokonano korekty geometrii skrzyżowań. Po obu stronach ulicy przebudowano także chodniki dla pieszych. Dzięki inwestycji powstała także po jednej stronie ulicy ścieżka rowerowa.

W projekcie przewidziano również budowę miejsc postojowych do obsługi istniejących obiektów usługowych, przebudowę odwodnienia. Ulica Partyzantów zyskała również nowe – LED-owe – oświetlenie, znane już z innych zmodernizowanych ulic. O priorytet komunikacji miejskiej mają zadbać z kolei urządzenia ITS – w zakresie monitoringu, obsługi pasażerskiej i starowania sygnalizacja świetlną.

Wartość inwestycji to ok. 25 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Za realizację zadania odpowiada Balzola. Warto przypomnieć, że to część większego projektu, który obejmuje także modernizację ulicy od ronda Bema w kierunku dworca PKP/PKS z węzłem przesiadkowym oraz fragmentami sąsiednich ulic Lubelską i Przemysłową. To zadanie realizuje z kolei Skanska, która właśnie finiszuje ze swoimi pracami.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony