Partnerzy serwisu:

Olsztyn odbiera dzisiaj tramwaje Panoramy. Niebawem z pasażerami

Przemysław Farsewicz 11.06.2021

Olsztyn odbiera dzisiaj tramwaje Panoramy. Niebawem z pasażerami
fot. UM Olsztyn
Kończy się ponad półroczny proces odbiorów końcowych pierwszych dwóch tramwajów Panorama. W piątek (11 czerwca) zbierze się komisja, aby dopełnić ostatnich formalności.
Jeszcze w poprzednim roku, bo 18 grudnia, producent Durmazlar zgłosił tramwaje do odbiorów technicznych przez Olsztyn. Od tego czasu trwało sprawdzanie pojazdów pod kątem specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Innymi słowy – czy tramwaj spełnia parametry, których wymagał zamawiający. Prawdopodobnie te formalności wreszcie się zakończą. Na piątek bowiem wyznaczono dopełnienie odbiorów końcowych i odebranie pierwszych dwóch tureckich wozów.

– Jest taki plan, żeby w piątek odbierać Panoramy – potwierdza Patryk Pulikowski z zespołu prasowego Urzędu Miasta. Po pozytywnym przejęciu wozów przez miasto, będzie można je już w poniedziałek spotkać w regularnym ruchu. Nowe tramwaje pozwolą lepiej zarządzać posiadanym obecnie przez miasto taborem, który jak się szybko okazało, nie jest wystarczający. Olsztyn odczuwa to zwłaszcza przy spiętrzeniu zdarzeń i koniecznych do przeprowadzenia prac serwisowych.

Wcześniej każdy z dwóch tramwajów wyjeździł wymagane 120 km. Jazdy testowe odbywały się w przeważającym czasie nocami, aby nie utrudniać dziennego ruchu. Z kolei ostatnią czynnością przed obiorami, którą musiał dopełnić producent, było zamontowanie elementu ułatwiającego wkolejenie tramwaju – na wypadek, gdyby wypadł z szyn. Dopiero jego zamontowanie pozwoliło przystąpić do odbiorów. A te przedłużały się nie tylko ze względu na panującą na świecie pandemię i wprowadzany w wielu krajach twardy lockdown, ale także z powodu kilku wątpliwości co do technicznych aspektów nowych tramwajów. Otóż okazuje się, że nie wszystkie spełniają deklaracje producenta. Miasto potrzebowało czasu, aby szczegółowo sprawdzić wszelkie parametry pod względem specyfikacji zamówienia. Jednym z zarzutów była zbytnia emisja hałasu, którą sprawdzić można było dopiero wiosną. Sprawą dyskusyjną był również promień skrętu wózków oraz naciski na oś.

Każdy z zamówionych 12 tramwajów ma kosztować miasto 8,99 mln zł, czyli łącznie 108 mln zł. Niewykluczone, że kwota ta ulegnie obniżeniu za niezgodności z deklaracją ofertową producenta.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony