Partnerzy serwisu:

Łódź: MPK liczy się z kilkudziesięcioprocentową podwyżką cen prądu

Kasper Fiszer 28.10.2021

Łódź: MPK liczy się z kilkudziesięcioprocentową podwyżką cen prądu
Tramwaj w Łodzifot. Kasper Fiszer
Łódzkie MPK otworzyło oferty w przetargu na dostawę energii elektrycznej. Złożone w nim oferty przekraczają założony budżet, pomimo że ten był już kalkulowany z uwzględnieniem znaczącej podwyżki. Drożeje także paliwo. Przewoźnik zapewnia jednak, że uwzględnił tę dynamikę cen w swoich planach.
Polskie miasta muszą liczyć się z podwyżkami cen prądu. Wzrosną więc nakłady na funkcjonowanie w zasadzie każdej instytucji samorządowej. Szczególnie może odczuć to jednak sektor transportu, zwłaszcza w miastach, w których jest on oparty w dużej mierze o transport szynowy. Tak właśnie jest w eksploatującej dużą sieć tramwajową Łodzi.

Dwie oferty w przetargu na dostawę energii

– Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej na dostawę energii elektrycznej – mówi Piotr Wasiak z Działu Promocji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. Mówi, że ze złożonych w postępowaniu ofert wynika, że kwota, jaką przewoźnik będzie musiał przeznaczyć na energię elektryczną, zwiększy się o kilkadziesiąt procent. Ostateczna skala podwyżki będzie znana po podpisaniu umowy ze zwycięskim oferentem.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, MPK planowało przeznaczyć na realizację obu części zamówienia na energię łącznie nieco ponad 103 mln zł. PGE Obrót zaproponowało dostarczenie prądu za ok. 108 mln zł. Energa Obrót jest zainteresowana wyłącznie drugim, znacznie mniejszym pakietem (ok. 3,8 mln zł wobec oczekiwanego 3,2 mln zł). Wszystko wskazuje więc na to, że jeśli przetarg będzie rozstrzygnięty, dojdzie do relatywnie niewielkiego przekroczenia budżetu.

Znacząco drożeje także paliwo

Koszty funkcjonowania transportu miejskiego rosną jednak także w zakresie komunikacji autobusowej. – Widoczne są duże wzrosty cen paliw – potwierdza nasz rozmówca. Wylicza, że od początku roku cena nabywanego przez MPK paliwa wzrosła o ok. 1,30 zł za litr.

– Śledzimy sytuację cen na bieżąco – zapewnia nas przedstawiciel MPK. Mówi także, że podwyżki cen energii i paliwa zostały uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu spółki. Zauważalna obecnie dynamika nie powinna więc odbić się na kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony