Partnerzy serwisu:

Odrestaurowany dworzec w Mrozach już otwarty

Redakcja 18.12.2020

arrow
arrow
Odrestaurowany dworzec w Mrozach już otwarty
fot. PKP SA
Odrestaurowany dworzec w Mrozach już otwarty
Odrestaurowany dworzec w Mrozach już otwarty
Odrestaurowany dworzec w Mrozach już otwarty
Od 18 grudnia 2020 r. podróżni mogą korzystać ze zrewitalizowanego dworca w Mrozach. Jest to drugi po Pruszkowie historyczny obiekt w województwie mazowieckim, który został udostępniony podróżnym po przebudowie w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki modernizacji, pochodzący z 1883 roku dworzec, odzyskał dawny blask.
– Stacja Mrozy przyciąga coraz większą liczbę podróżnych, którzy z pewnością docenią oddanie do użytku nowoczesnego budynku dworca. Całkowicie przebudowana przestrzeń obsługi pasażerów spełnia wszystkie współczesne standardy. Właśnie taka powinna być infrastruktura kolejowa, również ta dworcowa. Program inwestycji dworcowych, w ramach którego został przebudowany dworzec w Mrozach, to największy program modernizacji dworców kolejowych w naszej historii. Dzięki niemu polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Renowacji została poddana elewacja budynku, na której odtworzono historyczne detale architektoniczne, m.in. obramowanie otworów okiennych czy gzymsy. Z elewacji usunięto wtórną warstwę ocieplenia, a także kraty w oknach. Ponadto wymieniono wszystkie okna i drzwi w budynku, odtwarzając je na wzór oryginalnych. Zwieńczeniem odbudowy elewacji było podkreślenie jej detali architektonicznych za pomocą nocnej iluminacji. Zakres prac budowlanych objął również szereg innych elementów. W ramach inwestycji wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono poszycie dachowe, wykonano izolację przeciwwilgociową, a także wybudowano całkowicie nową klatkę schodową oraz windę.

Wiele pozytywnych zmian zaszło wewnątrz budynku. Całkowicie przebudowana została przestrzeń obsługi podróżnych, która spełnia współczesne standardy. Składa się ona z holu pełniącego funkcję poczekalni, pomieszczenia kasy biletowej oraz ogólnodostępnych toalet. Hol wyposażono w nowe ławki z podłokietnikami, współczesne oświetlenie, plansze informacyjne, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

– Dworzec w Mrozach to drugi po Pruszkowie obiekt, którego modernizację zakończyliśmy w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Podobnie jak tam, połączyliśmy tu historyczną bryłę dworca z nowoczesnymi rozwiązaniami zapewniającymi komfort podróżnym. Inwestycje w województwie mazowieckim to jednak nie tylko przebudowy zabytkowych dworców, ale również budowa nowych, takich jak te w Barchowie i Dobczynie, realizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych – stwierdził Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Ważnym elementem inwestycji było również dostosowanie budynku dworca i jego otoczenia do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Stało się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planem dworca, windy oraz ścieżek prowadzących w budynku i jego najbliższym otoczeniu. Ułatwią one przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W celu poprawy bezpieczeństwa zainstalowano również nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Przy okazji przebudowy dworzec stał się również bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterując. W celu ograniczenia strat ciepła wykonano ocieplenie od wewnątrz budynku oraz zamontowano stolarkę okienną i drzwiową o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.

Metamorfozę przeszło bezpośrednie otoczenie dworca. Ułożono nową nawierzchnię wokół budynku, a także zamontowano elementy małej architekturę czyli ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz oświetlenie. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się również na montaż nowego ogrodzenia od strony torów.

Przebudowa dworca w Mrozach była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej łączny koszt to 10,5 mln zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony