Partnerzy serwisu:

Odessa zapowiada drugie podejście do zakupu tramwajów

Witold Urbanowicz 20.12.2020

Odessa zapowiada drugie podejście do zakupu tramwajów
Pierwszy w pełni niskopodłogowy tramwaj Tatry-Jug w fazie końcowejfot. Tatra-Jug
Trwający już on ponad pół roku przetarg na zakup niskopodłogowych tramwajów dla Odessy został anulowany. Z powodu ograniczeń koronawirusowych startujący w nim uczestnicy nie zdołali złożyć wszystkich wymaganych dokumentów. Przetarg ma zostać powtórzony. To jeden z licznych projektów transportowych Ukrainy, który jest realizowany dzięki wsparciu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Przedmiotem przetargu, rozpisanego w maju przez przedsiębiorstwo Odesmiskelektrotrans, była dostawa 14 nowych, wieloczłonowych tramwajów. Ich długość określono na 26-32 m, a pojemność na min. 250 pasażerów. Pojazdy, przystosowane do rozstawu 1524 mm, miały być w pełni niskopodłogowe. Dostawy przewidziano w terminie 52-72 tygodni od zawarcia umowy.

W sierpniu minął termin składania ofert. Ostatecznie wystartowały trzy podmioty. Pierwsza oferta wpłynęła od chińskiej firmy CRRC Dalian. Drugą złożyło ukraińskie konsorcjum firm SP Elektrontrans, Elektronmasz i Kriukowskyj wagonobudiwnyj zawod (KWBZ – zakłady budowy wagonów Kriukiw w Krzemieńczuku), a ostatnią stowarzyszenie osób prawnych Tatra-Jug i Zaporiżkyj Chlibokombinat (Zaporoska Piekarnia).

Ostatecznie w grudniu Odesmiskelektrotrans unieważniło postępowanie. Jak poinformowało miasto, żaden z trzech uczestników nie był w stanie przygotować wszystkich wymaganych dokumentów, co było spowodowane ograniczeniami koronawirusowymi. Nowy przetarg ma zostać ogłoszony w styczniu lub lutym.

W tym miesiącu Ukraina i EBI podpisały trzy umowy na łączną kwotę 640 mln euro na finansowanie projektów z zakresu transportu publicznego i infrastruktury. Z tego 200 mln euro przewidziano na projekt „Miejski transport publiczny II”, z którego ma być finansowany zakup pociągów metra, tramwajów, trolejbusów i elektrobusów w 18 miastach Ukrainy. Na liście jest i Odessa z 14 tramwajami i 30 elektrobusami. Poza tym 340 mln euro zostanie wykorzystane na odbudowę i poprawę kluczowej infrastruktury społecznej i transportowej w regionie wschodnim, a 100 mln euro na odbudowę sieci drogowej w obwodzie ługańskim (a konkretnie prace remontowe na dwóch odcinkach drogi R-66 o długości 183 km).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony