Partnerzy serwisu:

Od poniedziałku Warszawa przechodzi na rozkłady weekendowe

Witold Urbanowicz 19.03.2020

Od poniedziałku Warszawa przechodzi na rozkłady weekendowe
fot. WU
Warszawa, śladem innych miast, postanowiła rozrzedzić kursowanie komunikacji. Od przyszłego tygodnia będą obowiązywać rozkłady weekendowe (z wyjątkiem SKM). – Będziemy analizować sytuację. Zależy nam, by była możliwość zachowania odpowiednich odstępów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego oraz zamknięciem szkół znacząco zmalał ruch w mieście, a także zmniejszyło się wykorzystanie komunikacji miejskiej.  Pojawiają się też problemy w obsadzie w spółkach przewozowych. Jak przekazuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, obecne napełnienie pojazdów wynosi ok. 30% normalnego.

Zgodnie z zapowiedziami funkcjonowanie komunikacji zostanie ograniczone. – Prowadzimy analizy ruchu na terenie miasta i obłożenia komunikacji miejskiej. Podejmujemy decyzję, by od poniedziałku (23 marca) przejść na inny rozkład – zbliżony do weekendowego – mówi Rafał Trzaskowski. Jednocześnie, jak zapewnia, sytuacja będzie analizowana na bieżąco. – Zależy nam, by była możliwość zachowania odpowiednich odstępów między pasażerami – zapewnia prezydent. Jak informuje Ratusz, będą rozkłady sobotnie z dodatkowym wzmocnieniem kilkudziesięciu linii. W godzinach komunikacyjnego szczytu, na trasy najważniejszych linii autobusowych i tramwajowych wyjadą dodatkowe pojazdy. Te linie to: 2, 24, 26, 31, 122, 132, 138, 145, 150, 155, 162, 167, 182, 189, 190, 504, 507, 517, 520, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 739. Dodatkowo utrzymane zostanie kursowanie linii: 317, 326, 340, 345, 401, 402, 412, 414. Metro będzie kursowało z częstotliwością sobotnią, z dodatkowymi pociągami w godzinach szczytu. Bez zmian pozostają kursy SKM – pociągi będą kursować według dotychczasowych rozkładów.

Nie będą znoszone opłaty za parkowanie. – Podtrzymuję decyzję, która oparta jest o racjonalną ocenę sytuacji. 80% miejsc parkingowych jest zajętych. Można znaleźć wolne miejsce – i dokładnie na tym nam zależy, by można było łatwo znaleźć miejsce. Nasze analizy wskazują, że gdybyśmy odstąpili od pobierania opłat, ta sytuacja by się zmieniła – zapewnia prezydent.

Władze miasta, zapytane o sytuację budżetową, spodziewają się sporego obniżenia wpływów. – Sytuacja budżetowa jest niesłychanie trudna. Wpływów do budżetu miasta jest mniej. Wszyscy spodziewamy się odroczenia bądź obniżenia podatku CIT, który częściowo trafia do budżetu miasta – dodaje Rafał Trzaskowski.

Warto przypomnieć, że pasażerowie, który czasowo rezygnują z korzystania komunikacji cały czas mogą korzystać z opcji zawieszenia ważności biletu okresowego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony