Partnerzy serwisu:

Od nowego roku nowe numery linii autobusowych w Poznaniu

Witold Urbanowicz 13.12.2018

Od nowego roku nowe numery linii autobusowych w Poznaniu
mat. ZTM Poznań
Od 1 stycznia 2019 roku miejskie linie autobusowe w Poznaniu otrzymają nową numerację – przed obecnym numerem pojawi się jedynka. Tym samym, na wszystkich liniach organizowanych przez tamtejszy ZTM, autobusy będą miały trzycyfrowe numery linii. Jak przekonuje organizator komunikacji, system będzie bardziej przejrzysty, czytelny i zrozumiały – nie tylko dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej, ale i dla przyjezdnych.
Od kilkunastu lat przewoźnicy gminni sukcesywnie wprowadzają nowy system numeracji linii podmiejskich. Począwszy od kierunku północnego, po wschodniej stronie Warty, numeracja rośnie w miarę poruszania się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zgodnie z tym, po terenie gmin Czerwonak i Murowana Goślina kursują linie o numerach powyżej 300; dla gmin Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska i Kostrzyn zarezerwowane są numery 400-499, dla Kórnika i prawobrzeżnej części Mosiny – numery 500-599. Sześćsetki kursują na terenie gmin Luboń, Puszczykowo, Mosina (część lewobrzeżna), siedemsetki – w gminach Komorniki, czy Dopiewo, natomiast osiemsetki – w gminach Tarnowo Podgórne i Rokietnica. Dla gminy Suchy Las zarezerwowano numery 900-999.

– Do zakończenia procesu wprowadzania nowego systemu numeracji linii pozostało przenumerowanie miejskich linii autobusowych na trzycyfrowe. Rewolucji jednak nie będzie. Zależy nam bowiem na tym, aby nowy system był czytelny dla wszystkich, a jednocześnie, aby nie dezorientował pasażerów, którzy przyzwyczaili się do obecnej numeracji – mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

Jedynka z przodu

Przed dotychczasowymi numerami linii autobusowych miejskich pojawi się jedynka. Na przykład – obecna linia nr 64 stanie się linią nr 164, linia nr 85 – linią 185 itd. Nastąpi to z początkiem 2019 roku. Jednak w przypadku uruchamiania nowych linii w 2018 roku otrzymają one już nowe numery.
Zmiana numeracji to rozwiązanie perspektywiczne, ze względu na wzrost liczby linii autobusowych, których numery coraz bardziej zbliżają się do obecnie wykorzystywanego zakresu numeracji linii tramwajowych. Jednocześnie, przy zwolnieniu zakresu numeracyjnego obecnych linii autobusowych, można będzie uporządkować numerację linii tramwajowych specjalnych czy tymczasowych.

Nie jest zakładana zmiana numeracji stałych linii tramwajowych – zmiany wprowadzane w 2019 r. dotyczyć będą jedynie linii autobusowych.

Zmiany etapami

– Głównym celem wprowadzanego od kilkunastu lat systemu numeracji linii jest zintegrowanie oraz zwiększenie przejrzystości systemu transportu zbiorowego w aglomeracji poznańskiej – wyjaśnia Wojciech Miechowicz.

Zmiana numeracji nie odbędzie się w ciągu jednego dnia. Zakładany jest etap przejściowy, który może potrwać trzy-cztery miesiące. W tym czasie oba systemy będą równolegle funkcjonować.

Stopniowo również będą wymieniane tabliczki z rozkładami jazdy na przystankach. Co istotne, jednocześnie wprowadzone w życie zostanie inne przedsięwzięcie, mające na celu poprawę czytelności informacji pasażerskiej: Nowe rozkłady jazdy nie tylko będą zawierały nową numerację, ale także wykorzystana zostanie na nich większa czcionka, czytelniejsza dla osób starszych i mających słabszy wzrok. Stopniowo również będzie przebiegać wymiana numerów linii na przystankach – na wzór zgodny z nowym Systemem Informacji Miejskiej.

Po zmianie, będzie obowiązywała następująca numeracja linii miejskich:
– numery 0-99 – linie tramwajowe,
• 0 – linia tramwajowa turystyczna,
• 1-39 – linie tramwajowe stałe,
• 40-99 – linie tramwajowe okresowe, specjalne, itp.
– numery 100-199 – linie autobusowe dzienne,
• 100-109 – linie autobusowe turystyczne, okresowe, specjalne, itp.
• 110-129 – linie autobusowe i minibusowe, obsługujące m.in. węzły przesiadkowe,
• 130-199 – linie autobusowe stałe,
– numery 200-209 – linie tramwajowe nocne,
– numery 210-299 – linie autobusowe nocne (w tym także podmiejskie),
– numery TXX – linie autobusowe "za tramwaj".
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony