Partnerzy serwisu:

Obniżka PIT-u nie zagrozi tramwajom z Grudziądza

Przemysław Farsewicz 02.09.2019

Obniżka PIT-u nie zagrozi tramwajom z Grudziądza
fot. Mateuszgdynia, lic. CC BY-SA 4.0 Wikiedmia commons
Jeszcze w tym roku do kasy samorządów wpłynie mniej pieniędzy za sprawą obniżenia PIT-u. Dla wszystkich oznacza to rezygnację z części inwestycji. Zmiany będą szczególnie dotkliwe dla małych miast, które będą miały problem z pozyskaniem dodatkowych środków. Może się okazać, że ucierpią przede wszystkim inwestycje transportowe. Grudziądz jak na razie uspokaja, że tramwaje są bezpieczne.
Od października mają wejść w życie przepisy obniżające stawkę PIT z 18 do 17 proc. oraz podnoszące, co najmniej dwukrotnie, koszty uzyskania przychodu. Z kolei już od sierpnia obowiązuje tzw. zerowy PIT dla osób do 26 roku życia. Zmiany te powodują, że do kas samorządów płynie mniej pieniędzy. Według wyliczeń tylko do końca tego roku dochody samorządów stopnieją o ok. 1,8 mld zł. W następnym roku będzie to już 6 mld zł. Co więcej, samorządy nie mają możliwości zrekompensowania tych strat innymi źródłami dochodów, dlatego najbliższy czas może okazać się okresem chłodnych kalkulacji i cięcia wydatków – zwłaszcza transportowych.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Grudziądzu, Beata Adwent, ze wstępnych wyliczeń wyszło, że po zmianach w podatkach dochodowych, do końca roku 2019, wpłynie o 1 mln zł mniej do budżetu gminy-miasta Grudziądz. W roku 2020 ubytek ten szacowany jest na około 10 mln zł.

– Na chwilę obecną nie widzimy realnych skutków zmian podatkowych w odniesieniu do inwestycji drogowych. Nie ma również zagrożenia dla inwestycji zaplanowanych na lata 2019/2020 – podkreśliła rzeczniczka.

Przypomnijmy, że miasto jest w przededniu zakupów taboru tramwajowego. Grudziądz był jednym z dwóch miast, które w poprzedniej perspektywie finansowej nie zakupiły nowych tramwajów. Teraz, przy pomocy środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma się to zmienić.

– We wrześniu planowane jest ogłoszenie przetargu na zakup czterech tramwajów. W chwili obecnej trwają przygotowania przed ogłoszeniem tego przetargu – podaje Beata Adwent. W pierwotnych planach mówiło się jednak o zakupie od siedmiu do ośmiu sztuk niskowejściowych pojazdów o długości 25-26 metra.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony