Partnerzy serwisu:

Nowy Sącz: Solaris wygrywa przetarg na autobus CNG. Choć najdroższy

Witold Urbanowicz 11.02.2020

Nowy Sącz: Solaris wygrywa przetarg na autobus CNG. Choć najdroższy
fot. Solaris
MPK w Nowym Sączu rozstrzygnęło przetargu na dostawy sześciu ok. 12-metrowych autobusów zasilanych CNG. O zamówienie ubiegało się trzech producentów. Wygrał Solaris, który zdeklasował konkurencję w kryteriach oceny tecnicznej.
Przedmiotem przetargu jest dostawa sześciu niskopodłogowych autobusów miejskich zasilanych sprężonym gazem CNG. Zamawiający wymaga pojazdów klasy maxi o długości 11,5-12,1 m. Pojazdy mają być fabrycznie nowe. Wartość zamówienia szacowana jest na 7,3 mln zł netto.

Pojazdy mają pomieścić min. 80 pasażerów, w tymi 25 na miejscach siedzących (z kierowcą). Wymagane są trzy pary drzwi w układzie 2-2-2. Pojazd ma posiadać niską podłogę na całej długości, bez stopni w drzwiach, z wejściem na wysokości 320-340 mm. Wymagany jest silnik zasilany sprężonym gazem ziemnym o mocy od 250 KM. W pojazdach powinny znaleźć się system ogrzewania, klimatyzacja, a także okna z przesuwną górną częścią. Autobusy muszą współpracować z systemem ITS. Wyposażenie obejmuje kasowniki, system informacji pasażerskiej w postaci tablic diodowych, ekranów LCD i zapowiedzi, monitoring.

Termin składania ofert minął pod koniec stycznia. W postępowaniu wystartowały trzy firmy – Autosan, Scania i Solaris. Najtańszą propozycję złożył producent z Sanoka, który proponował realizację zamówienia za 8,446 mln zł brutto.

Ostatecznie o wyborze zdecydowała jednak nie cena, a kryteria techniczne, stanowiące 50% oceny. Pod uwagę brano 11 kryteriów: materiał lub technologia wykonania nadwozia i podwozia autobusu, pojemność skokowa silnika, zużycie paliwa, rodzaj zawieszenia przedniego, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi, podatność obsługowo-serwisowa (poszycie boczne i układ smarowania), układ drzwi wejściowych, maksymalna wysokość pojazdu.

Najwięcej punktów zdobył Solaris, który złożył najdroższą ofertę, opiewającą na kwotę 8,974 mln zł (nieznacznie powyżej budżetu na kwotę 8,804 mln zł brutto). Producent z Bolechowa zdeklasował jednak konkurencję w kryterium oceny technicznej. Solaris zdobył 94,11 pkt w kryterium ceny i 100 pkt w kryterium oceny technicznej (razem 97,06 pkt). Scania otrzymała odpowiednio 98,66 i 74,75 pkt (razem 86,70 pkt), a Autosan – 100 pkt i 49,92 pkt (razem 74,96 pkt). Na realizację przeznaczono 180 dni od podpisania umowy.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony