Partnerzy serwisu:

Nowy Jork zyska 160 km otwartych ulic dla pieszych i rowerzystów

Rafał Dybiński 28.04.2020

Nowy Jork zyska 160 km otwartych ulic dla pieszych i rowerzystów
fot. Fred Hsu, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Nowy Jork otworzy dla pieszych i rowerzystów w sumie do 100 mil miejskich ulic (160 km), zatrzymując ruch pojazdów w tym obszarze - informuje "New York Post". Decyzję ogłosił w poniedziałek burmistrz Bill de Blasio. W najbliższym miesiącu udostępnionych będzie 40 mil (64 km) zmodyfikowanych arterii.
Sternicy metropolii zamierzają stworzyć więcej przestrzeni dla mieszkańców. To pozwoli na utrzymanie niezbędnego dystansu społecznego w zatłoczonych dotychczas obszarach, takich jak parki. Ulice w ich okolicach będą potraktowane priorytetowo i najszybciej udostępnione nowojorczykom. Ponadto w newralgicznych miejscach rozbudowane będą chodniki.

Projekt został podzielony na pięć kategorii. Obejmie 60 mil ulic (96 km) w obrębie parków i wokół nich. Kolejnych 20 mil ulic (32 km) powstanie w porozumieniu z lokalnymi obwodami i zarządzającymi nimi podmiotami, takimi jak stowarzyszenia obywatelskie czy wspólnoty mieszkaniowe. 2,5 mil ulic (4,02 km) zyska poszerzone chodniki, a następne 10 mil (16 km) ulic ścieżki rowerowe. Modyfikacje będą obowiązywać na razie tylko podczas trwania ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Na dłużej pozostaną jednak nowe trasy dla cyklistów.

- Sposób, w jaki to zrobimy, polega na tym, że najpierw skupimy się na ulicach w pobliżu naszych parków. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni takimi obszarami. Często dostrzegamy, że ich najbliższa okolica robi się bardzo zatłoczona - przyznał de Blasio. - Ulice przylegające do parków są oczywistą okazją do otwarcia większej przestrzeni. Będziemy współpracować, aby dowiedzieć się, jak to zrobić - zapewnił burmistrz Nowego Jorku.

- Niektóre ulice będą bardziej lokalnymi obszarami. Niekoniecznie będą tam główną atrakcją, taką jak park, ale są to miejsca, w których możemy bezpiecznie otworzyć przestrzeń - uzasadniał de Blasio. - Kolejnym tematem do dyskusji na wczesnym etapie są ścieżki rowerowe. Widzimy możliwość zrobienia więcej w tym zakresie - dodał de Blasio.

- Nowojorczycy potrzebują przestrzeni, aby odpowiednio zdystansować się społecznie. Jesteśmy podekscytowani otwarciem ulic dla pieszych i oczekujemy efektywnej współpracy z administracją - podkreślił Corey Johnson z rady miasta. - Gdy pogoda się poprawia, a ten bezprecedensowy kryzys trwa dłużej, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić naszym sąsiadom bezpieczeństwo i zdrowie - podsumował wątek Johnson.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport