Partnerzy serwisu:

Nowe zapisy tarczy i pakiet osłonowy dla samorządów

Magdalena Romanowska 23.04.2020

Nowe zapisy tarczy i pakiet osłonowy dla samorządów
fot. Twitter, Ministerstwo Rozwoju
Kolejny pakiet rozwiązań dla samorządów, który złoży się na tarczę antykryzysową, zakłada między innymi możliwość wcześniejszego przekazywania rat subwencji ogólnej oraz zwiększenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa. Jak powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas czwartkowej (23 kwietnia) wideokonferencji, ma to dołożyć do budżetu powiatów około 400 mln zł dodatkowych wpływów.
− W tej chwili do budżetu samorządów trafia 25 proc. wpływów pochodzących z gospodarki nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa. Od 1 kwietnia do 2020 roku ma to być nie co czwarta, ale co druga złotówka. Szacujemy, że przyniesie to powiatom około 400 mln dodatkowych wpływów – powiedziała w czwartek (23 kwietnia) wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jednocześnie w zakresie uelastycznienia wprowadza się możliwość nierównowagi budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy będą mogły się zadłużać, ponieważ, jak powiedziała wicepremier, będzie na pewno rokiem wyjątkowym. Nierównowaga budżetu będzie mogła być zmieniona o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych z tytułów podatkowych czy też opłat lokalnych, skarbowych czy też opłat uzdrowiskowych.

− W 2020 roku łagodzimy regułę fiskalną ograniczającą zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki samorządu terytorialnego, wynikającego z wystąpienia epidemii – dodała Jadwiga Emilewicz.

Uelastycznienie funduszu korkowego to kolejna propozyca rządu, mająca poprawić sytuację finansową samorządów. Pieniądze z tego funduszu przeznaczonego na 2020 rok będzie można skierować na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.

− Obecnie w funduszu jest ok. 880 mln zł, szacujemy, że około 50 proc. będzie alokowane na przeciwdzialanie i lagodzenie skutkow – dajemy samorzadom pelna dowolność, na co dokładnie przeznaczyć te środki, oczywiście w zakresie walki z pandemią – doprecyzowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.


Oprócz pomocy samorządom doprecyzowano zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, zaproponowano działanie Krajowej Izby odwoławczej w trybie zastrzeżonym i zapowiedziano utworzenie funduszu w Banku Gospodarstwa Krajowego na dopłaty do odsetek.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport