Partnerzy serwisu:

Dostawy nowych tramwajów dla Grudziądza opóźnione

Jakub Rösler 29.04.2022

Dostawy nowych tramwajów dla Grudziądza opóźnione
fot. fb Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski
Jak poinformował nas grudziądzki magistrat, dostawa czterech nowych tramwajów Moderus Beta dla tego miasta jest nieznacznie opóźniona. Pierwszy tramwaj miał dotrzeć do Grudziądza pod koniec marca tego roku, lecz wiemy już, że terminu nie udało się dotrzymać. Jaki jest więc nowy harmonogram dostaw?
Grudziądz to najmniejsze polskie miasto, w jakim istnieje ciągle czynna sieć tramwajowa. Tamtejszy miejski zakład komunikacji dysponuje taborem tramwajowym starszej generacji, a żaden z wagonów nie jest chociażby w części niskopodłogowy. Władze miasta chcą zmienić ten stan rzeczy, dlatego w ostatnim przetargu na zakup nowych tramwajów znalazł się zapis o tym, iż nowe pojazdy będą musiały mieć minimum 20% niskiej podłogi. Postępowanie przedłużało się i dwukrotnie było ono anulowane. Ostatecznie trzeci przetarg został rozstrzygnięty pozytywnie, a jego zwycięzcą został poznański Modertrans.

Producent najnowszych tramwajów dla Wrocławia czy Poznania, zaoferował Miejskiemu Zakładowi Komunikacji z Grudziądza dostawę czterech nowych tramwajów Moderus Beta, które są częściowo niskopodłogowe. Pierwotny termin dostaw nowych wagonów został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich, która obejmowała dostawę jednego nowego tramwaju, producent zobowiązał się do jego dostarczenia w ciągu roku od podpisania umowy. Ten termin minął pod koniec marca bieżącego roku, lecz wagon nie pojawił się w Grudziądzu. Pozostała część zamówienia, a więc trzy Moderusy oraz dźwig tramwajowy miały zostać dostarczone do końca czerwca tego roku. Tego terminu także nie uda się dotrzymać.

– Zgodnie z aneksem z dnia 14 lutego 2022 r. do umowy z dnia 25 marca 2021 r. nowy termin dostarczenia przedmiotu umowy to: do 30 czerwca br. zostanie dostarczony jeden tramwaj, do 30 września br. zostaną dostarczone 3 tramwaje oraz dźwig. Aneks do umowy został podpisany na wniosek Wykonawcy, który uzasadniał opóźnienie terminu dostawy występującą w Polsce i na świecie sytuacją epidemiologiczną i związanymi z nią trudnościami w dostępie do komponentów od zagranicznych dostawców – przekazał nam Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.

Rzecznik dodał, iż zgodnie z aktualnymi informacjami, jakimi dysponuje grudziądzki samorząd, pierwszy wagon ma pojawić się w mieście już w maju, po skończonych testach homologacyjnych. Informację na swoim facebookowym profilu uściślił prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski, który napisał, iż homologacja pierwszego tramwaju ma zacząć się nie później niż 9 maja i ma potrwać od dwóch do trzech tygodni. Tak więc wydaje się, iż pierwsza Beta pojawi się w Grudziądzu pod koniec maja.

Jak do opóźnień odniósł się producent tramwajów, a więc Modertrans?

– Wszelkie kontakty medialne są prowadzone przez Zamawiającego (Miasto Grudziądz), dlatego nie udzielamy szczegółowych informacji na temat projektu. Projekt realizowany jest zgodnie z umową. Nie ma żadnych opóźnień – przekazał nam Sekretariat Prezesa Zarządu firmy.

Czy za powstałe opóźnienia na Modertrans zostaną nałożone kary finansowe?

– Za opóźnienia nie zostaną nałożone na Wykonawcę kary umowne ponieważ termin wykonania zadania został aneksowany, na co obie strony wyraziły zgodę – przekazał nam Karol Piernicki z grudziądzkiego magistratu.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek tramwajowy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony