Partnerzy serwisu:

Nowe pociągi na 15-lecie działalności Kolei Mazowieckich [film]

Michał Szymajda 17.10.2018

Koleje Mazowieckie w 2019 będą obchodziły 15-lecie działania. – Widać jaki skok cywilizacyjny został dokonany przez ten okres czasu przez spółkę – powiedział Dariusz Grajda podczas Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta.
Dariusz Grajda przypomniał, że spółka realizuje obecnie największą inwestycję taborową w Polsce związaną z zakupem 61 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Podkreślił, że Koleje Mazowieckie nie wycofały się z kupna kolejnych 10 dwuczłonowych pociągów, które mają stacjonować w Radomiu.

– Szukamy obecnie możliwości dopięcia tego projektu finansowo. Chcemy, by w Radomiu powstała także baza utrzymaniowa dla tych i innych pociągów. Tym samym będziemy tam zatrudniać nowych pracowników – dodał Grajda.

Członek zarządu KM ujawnił dane dotyczące wakacyjnych kursów popularnego Pociągu Słonecznego. W sezonie 2018 pobito rekord i w piętrowych składach łączących Warszawę z Trójmiastem i Ustką pojechało aż 125 tysięcy osób. Komercyjny pociąg przyniósł więc spółce zysk.

Prawdopodobnie na piętrowe składy spółka postawi po 2020 roku. Wiąże się to z dużą pojemnością tych pociągów, ale też z rosnącymi cenami energii elektrycznej.

– Według pisma, jakie dostaliśmy z PKP Energetyka, wzrost będzie taki, że dziś płacimy 255 zł za 1 MWh, a w 2019 r. – 470 zł – wskazywał. Wyliczał też, że spółka zapłaciłaby przy tej samej pracy eksploatacyjnej za energię nie ok. 100–105 mln zł rocznie, a ok. 180 mln zł. To, o czym myślimy w perspektywie po roku 2025, to zakup piętrowych ezt, które zabiorą na pokład więcej pasażerów za podobne pieniądze jak klasyczne ezt – mówił Dariusz Grajda.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Transportu Publicznego
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony