Partnerzy serwisu:

Nowe nawierzchnie przejazdów i przejść przez tory tramwajowe w Gdańsku

Redakcja/inf. pras. 09.03.2022

Nowe nawierzchnie przejazdów i przejść przez tory tramwajowe w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
Na 2022 rok zaplanowano rozpoczęcie remontów przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych przez torowiska oraz przejazdów drogowo torowych. Poprawi się standard i bezpieczeństwo na przejazdach i przejściach przez torowiska, a także komfort tak podróżujących komunikacją miejską jak i pieszych, rowerzystów i kierowców.
Naprawa przejazdów i przejść przez torowiska polegać będzie na wymianie istniejącej nawierzchni na nową – bitumiczną bądź z płyt gumowych. Rodzaj nawierzchni dostosowany będzie do charakteru danego przejazdu i przejścia.

Na przejazdach drogowo torowych zastosowana zostanie nawierzchnia bitumiczna. Sprawdzi się ona w lokalizacjach, gdzie występuje duże natężenie ruchu pojazdów – jest trwalsza i łatwiejsza w bieżącym utrzymaniu, np. uzupełniania ewentualnych ubytków, frezowaniu nawierzchni i ułożeniu nowej warstwy. Z kolei w miejscach, które nie są obciążone ruchem samochodowym, czyli na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych ułożone zostaną płyty gumowe. Ze względu na swoje właściwości antypoślizgowe podniosą bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez tory. Niezależnie od zastosowanej nawierzchni przejazdy i przejścia przez torowisko będą po wykonanych naprawach bezpieczne dla ruchu i komfortowe w użytkowaniu, znikną powstałe w czasie długoletniej eksploatacji nierówności.

19 lokalizacji przeznaczonych do naprawy

– Wyboru miejsc, gdzie zostaną przeprowadzone naprawy, dokonano we współpracy ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje na podstawie inwentaryzacji przejść i przejazdów z października ubiegłego roku – wyjaśnia Anna Bobrowska, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. infrastruktury i remontów. – Kryterium, jakim kierowano się przy typowaniu konkretnych lokalizacji, był przede wszystkim ich stan techniczny. W przypadku przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych wzięto również pod uwagę natężenie ruchu pieszych i rowerzystów, a także miejsca zlokalizowane w sąsiedztwie ważniejszych obiektów użyteczności publicznej czy obiektów handlowych – dodaje Anna Bobrowska.

Naprawy nawierzchni w rejonie przejazdów drogowo-torowych oraz przejść dla pieszych przez torowiska przeprowadzone zostaną w 19 lokalizacjach Gdańska. Ich pełną listę można znaleźć w tym miejscu.

Rozpoczęcie prac jeszcze w 2022 roku

Jeszcze w marcu Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosi postępowanie przetargowe na przygotowanie dokumentacji projektowej napraw dla każdej z 19 wymienionych lokalizacji. Po opracowaniu dokumentacji i uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i opinii oraz decyzji administracyjnych jeszcze w tym roku spółka planuje rozpocząć realizację robót z terminem ich wykonania do końca II kwartału 2023 roku.

Niezależnie od zaplanowanych przez GZDiZ robót spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje wykonuje prace naprawcze oraz konserwację infrastruktury tramwajowej w ramach bieżącego utrzymania. Służby GAiT prowadzą codzienne przeglądy torowisk i sieci trakcyjnej. Naprawy realizowane są według bieżących potrzeb.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Priorytety dla tramwajów
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony