Partnerzy serwisu:

Nowe kontraruchy na poznańskich ulicach

Redakcja 04.12.2020

Nowe kontraruchy na poznańskich ulicach
fot. UM Poznań
Na kolejnych ulicach osiedlowych, w południowo zachodniej części Poznania, wprowadzany jest kontraruch dla rowerzystów. Dzięki temu łatwiej będzie dojechać do domu, sklepu czy szkoły.
Większość z nowych rozwiązań to realizacja projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego "Rowerowy pakiet dla Górczyna, Junikowa i Ławicy". Choć wprowadzono kilka dodatkowych zmian, tak by usprawnić ruch rowerowy na większym obszarze i zwiększyć atrakcyjność tego środka przemieszczania się po Poznaniu. Były one głównie zgłaszane przez mieszkańców danych osiedli.

Z jazdy pod prąd rowerzyści będą mogli skorzystać na następujących ulicach: Czereśniowej, Sieradzkiej, Soboteckiej, Świebodzińskiej, Gostyńskiej, Kościańskiej, Stęszewskiej (odcinek Rawicka - Bojanowska), Janosika, Jaskiniowej, Krobskiej, Ostrobramskiej, Zbawiciela, Perzyckiej, Sławińskiej, Jałowcowej, Laudeńskiej, Oskierkiej, Oleśnickiej, Dobrej.

Kontraruch umożliwia poruszania się rowerzystom na jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h w przeciwnym kierunku niż samochody. O możliwości jazdy rowerem pod prąd informują znaki pionowe - tabliczki "nie dotyczy rowerów" oraz oznakowanie poziome - tzw. sierżanty rowerowe czyli piktogramy rowerów ze strzałką wskazującą kierunek i tor ruchu.

Warto przypomnieć, że Standardy rowerowe dla miasta Poznania wskazują, że ulice jednokierunkowe powinny być dostępna dla rowerów w dwóch kierunkach. Spełnienie tego wymogu umożliwia właśnie kontraruch. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla rowerzystów: skraca drogę, zmniejsza liczbę punktów kolizji i zapewnia kontakt wzrokowy rowerzystom i kierowcom, pozwala rowerzystom unikać odcinków ulic i skrzyżowań o niekorzystnych parametrach bezpieczeństwa ruchu.

Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Ich koszt to 100 tysięcy złotych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony